اخلاق

سلام .خسته نباشین.ممن همیشه براتون دعا میکنم واقعا مشاوره هاتون عالیه خدا اجرتون بده .ی سوال داشتم .من حدود ی ساله و نیمه از ی گناه کبیره توبه کردم ولی همش میترسم کسی بفهمه ابروم بره همش استرس دارم اصلا آرامش ندارم تو زندگیم چنتا هم هستن ک همه جا درمورد من پرس وجو میکنن میخوان ک حتی از من چیزی بفهمن میگن خدا ستارالعیوبه من ک توبه کردم حتی برام پیش اومد دوباره گناه کنم ولی نکردم .ذکری هست ک من با خوندنش آروم شم.ایا خدا آثار گناهان رو پاک میکنه بعد از توبه؟چیکار کنم آثار گناهنم پاک بشه ا ک کسی حتی در صورت تحقیق ههم یچیزی نفهمه

سلام بر شما پرسشگر گرامی و ممنون از اینکه ما را امین خود می دانید.

سوال شما را دو نفر از کارشناسان ما پاسخ داده اند که هر دو را به تفکیک برای شما ارسال می کنیم.

همانطور که خودتان نوشته اید، در ستاریت خدای متعال شک نباید کرد و باید مطمئن بود که خدای مهربان بهترین آبرو داری است که بهتر از آنچه به ذهن قاصر ما برسد، در همین دنیا از ما آبروی داری خواهد کرد.

البته اگر خود ما در زمانی که پیش خدای متعال بی آبرو بودیم و خدا به ما توفیق توبه نداده بود، گناه خود را علنی نموده بودیم و کسی از آن باخبر است و او ممکن است متوجه نباشد که شما موفق به کنترل و اراده‌ی خود شده اید، حتما با او دغدغه خود را در میان بگذارید و او را نسبت به گناهی که ممکن است در بردن آبرو شما مرتکب شود، متنبه کنید.

اما مطمئن باشید که حتی اگر او نیز بخواهد با آبروی شما بازی کند، همین که خدای متعال به شما عزت داده و شما را به ساحت بندگی خودش بازگردانیده این بزرگترین افتخار و عزتی است که شما بدست آورده اید.

امام علی علیه السلام می فرماید: [خدایا]بزرگترین عزتم اینست که بنده تو هستم و بزرگترین افتخارم اینست که تو پروردگارم هستی.

این جمله نگرانی شما را کاملا از بین خواهد برد و حتی اگر کسی از گذشته شما هم باخبر باشد، چون شما محبوب خدا شده اید، اصلا برای شما نباید مهم باشد؛ «إنّ الله یحبُّ التّوّابین و یحبُّ المتطهّرین»

بنابراین جوری که ما از سؤال شما متوجه شدیم، شما نگران از کسانی که می دانند نیستید بلکه می ترسید که دیگران از این قضیه بو ببرند، در حالی که اگر با حساسیت زیاد در این زمینه فکر کنید، ممکن است خودتان نا خود آگاه رفتارهای دیگری مانند دروغ های بی دلیل و یا سخنان مشکوک و یا مبتلا به رفتارهای نمایشی غیر واقعی شوید و دیگران بیشتر به شما شک خواهند کرد.

هرگز فراموش نکنید که تاج بندگی خدا از همه چیز در این دنیا باید برای ما مهم تر باشد که الحمدلله به آن مزین شده اید و تلاش بیشتری کنید تااز این فرصت بندگی به بهترین نحو برای پیشرفت معنوی و اخلاقی خود استفاده کنید. یکی از بزرگان حوزه تا مدت زیادی از عمرشان را در گناه بوده اند ولی بعد از آن چنان تحولی در ایشان ایجاد شد که از علمای طراز اول حوزه نیز شده اند.

موفق و پیروز باشید.

پاسخ کارشناس دوم که سوال قبلی شما را نیز پاسخ داده بودند:

با سلام محضر پرسشگر گرامی. از این که پاسخ سوالات خود را ما از جستجو می کنید بر خورد می بالیم.

“پدر ستارالعیوب”

یک پدر و مادر اگر فرزندشان خطایی کند، تمام هم و غم والدین این است که فردی، شخصی و کسی متوجه اشتباه بچه شان نشود.
حال که خدا خالق رحمت و نازل کننده رافت است، پرده بر خطاهایی ما نمی اندازد؟!!
آری او می بخشد، می آمرزد و دست گیری می نماید.
در هنگامه ی گناه گویا ما بر زمین خورده ایم و او دست گیری می کند و توفیق را رفیق راه ما و شما قرار می دهد.
این که سمت خطا دیگر نمی روید، یعنی محبت و دست گیری خدا بر شما افتاده است.
این بخشش و لطف خدا به شما است. پس شاکر باشید.

“مطلع”
تا به حال فردی از عمل گذشته شما مطلع نشده و ان شاء الله نخواهد شد. شما حقیقتا توبه کنید و خودتان نگران نباشید. نگران چی؟
آدمی بعد خطا معمولا حالتی را شیطان رجیم در او ایجاد و حالت وسوسه را در جان او می اندازد، که نکند شخصی بفهمد؟ در این حالت وسوسه بگو تا بحال شخصی متوجه نشده از این به بعد هم نخواهد شد.
شما یک کار و تنها یه وظیفه را رعایت کن.
بین خود و خدا را درست کنید، خدا وعده داده بین شما و خلق را درست می کند.

” تیر خلاص”
ما در هنگام خطا خدا آبروی ما را حفظ کرد، اکنون که توبه کرده ایم، آبروی ما را خواهد برد؟
” این هم ذکر”
ذکر صلوات و استغفار و خواندن دعای توابین_ توجه به معانی دعا_ که در مفاتیح است توصیه می شود.

حجت الاسلام مرادی

موفق و مؤید باشید.

برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.