پرسش و پاسخ اجوبه مشاوره تنوع آیات قرآن را در موضوعات مختلف چگونه می توان توجیه کرد؟

تنوع آیات قرآن را در موضوعات مختلف چگونه می توان توجیه کرد؟

چرا در یک سوره از قرآن آیات با معانی مختلف وجود دارد انگار از شاخه ای به شاخه دیگر نعوذ بالله پریده مثلا از قیامت در آیه ای صحبت میشود سپس میرود به آیه یا آیات دیگر صحبت از حضرت موسی ع است دلیل این پراکندگی چیست؟ باتشکر

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام برشما

واژه قرآن بر وزن رجحان و غفران، از ماده «قَرَأَ» به معنای تلاوت گرفته شده است. این کلمه مصدر و به معنای خواندن است ولی به معنای اسم مفعول (مقروء)، یعنی خوانده شده و یا خواندنی، به کار رفته است؛ مثل آن که کتاب، که به معنای نوشتن است، به مکتوب (نوشته شده) اطلاق می گردد (لحیانی).

بر این اساس قرآن کتاب به معنایی که میان ما الان رواج یافته نمی باشد تا از فصل و بخش برخوردار باشد بلکه قرآن به معنای نوشته ای که شایسته‌ی خواندن(خواندنی) می باشد.

از این رو شما در غالب صفحات قرآن کریم، مطالب متنوعی از باور به توحید و معاد و سیر و سلوک اخلاقی و معرفتی مشاهده می کنید در حالی که تصور می کنید به یکدیگر مرتبط نیست لکن اگر در خدمت مفسری قرآن دان بنشینید به دو نکته ذیل خواهید رسید:

نکته اول

قرآن کریم از واحدی به نام سوره تشکیل شده که اهداف کلی سوره مشخص است و الا سوره به اتمام نمی رسید

نکته دوم

در هر سوره نیز گاهی پارگراف هایی به هم پیوسته وجود دارد که هر یک از این پارگراف ها هدفی از اهداف کلی سوره را تأمین می کنند.

ضرورت مراجعه به تفسیر قرآن کریم

برای مشاهده چنین وضعیتی می توانید به تفاسیر قرآن کریم مراجعه کنید که بهترین آنها در این موضوع به ترتیب؛ «المیزان فی تفسیر القرآن» نوشته علامه طباطبایی(رحمه الله) و «تفسیر نمونه» نوشته آیت الله مکارم شیرازی(دام عزه) و همکاران و تفسیر نور حجه الاسلام قرائتی(زید عزه) مراجعه نمایید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.