نماز و روزه مسافر

نماز و روزه مسافر

سوال:

سلام من ساکن یه روستا هستم ولی محل زندگی من بندر عباس هست.من الان رفتم روستا باید چجوری باید روزه بگیرم

پاسخ:

نماز و روزه مسافر

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام خدمت سوال کننده محترم

اگر روستایی که فرمودید ساکن هستید وطن شما می باشد و در آن جا زندگی می نمایید یا طبق شرایطی که گفته می شود وطن شما می باشد، نمازتان کامل است و روزه هم باید بگیرید.

مقام معظم رهبری:

س ۶۸۳. من شش ماه از سال را در شهری و شش ماه را در شهر دیگری که محل تولدم و محل سکونت من و خانواده ام است، زندگی می کنم، ولی در شهر اول به طور متوالی و مستمر ساکن نیستم، مثلاً دو هفته یا ده روز و یا کمتر در آن می مانم و سپس به محل تولد و سکونت خانواده ام بر می گردم، سؤال من این است که اگر قصد ماندن کمتر از ده روز را در شهر اول داشته باشم، آیا حکم مسافر را دارم یا خیر؟

اگر به مقداری در آنجا زندگی میکنید که عرفاً مسافر محسوب نمیشوید نماز شما در آنجا تمام و روزهتان صحیح است.

آیت الله مکارم شیرازی:

وطن پدر، وطن فرزند محسوب نمى‌شود، همچنین وطن شوهر براى زن؛ مگر این‌که در یکى از این سه حالت، که آن‌جا در حکم وطن او مى‌شود و نماز و روزه کامل است و نیازى به قصد ده روز ندارد: ۱٫ قصد داشته باشد براى مدّت طولانى در آنجا سکونت نماید (مثلا یکسال یا بیشتر). ۲٫ هفته‌اى حداقل سه روز در مدت زمان حداقل دو سال در آنجا باشد. ۳٫تصمیم به اقامت براى مدت سه سال یابیشتر داشته باشد وحداقل چهارماه در سال (هر چند به صورت پراکنده) در آن‌جا باشد.

اعراض عملى :

هرگاه شخصى قصد بازگشت به وطن سابق را براى سکونت مستمر داشته باشد، ولى عملا مدّت طولانى گذشته (مثلاً پنج سال) و هنوز بازنگشته، اعراض عملى حاصل شده ونماز و روزه‌اش در آنجا شکسته است. مگر اینکه سالى سه چهار ماه، هرچند به صورت پراکنده در آنجا سکونت داشته باشد.

موفق و پیروز باشید.

کارشناس: حجت الاسلام غیاثوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.