ظلم به بچه با شیر ندادن

ظلم به بچه با شیر ندادن تحقق نمی یابد؟

سؤال:

سلام. من دخترم رو یک سال ونیم از شیر گرفتم .جون باردار شدم، همه بهم میگن به دخترت ظلم کردی. زود از شیر گرفتیش. واقعا من به دخترم ظلم کردم؟ بعضی وقتها احساس کناه میکنم .

جواب:

سلام به شما کاربر گرامی

در صورتی که عذری مثل بارداری مانع شیر دادن بوده معصیتی نکرده اید.

حتی در زمان سلامتی و نبود عذر هم شیر دادن فرزند بر مادر  واجب نیست و لذا اگر به بچه شیر ندادی گناه نکرده اید.

فتوای مقام معظم رهبری مد ظله:

بر مادر واجب نیست که فرزندش را- نه مجانى و نه در مقابل اجرت- در صورت منحصر نبودن به او شیر بدهد، بلکه اگر منحصر به او باشد نیز، واجب نیست، در صورتى که حفظ بچه با شیر و مانند آن- با امن از ضرر بر او- ممکن باشد.

چنان که در صورتى که منحصر به او باشد، شیر دادن او به طور مجانى واجب نیست بلکه مى‏ تواند از مال فرزند اگر مالى داشته باشد و از مال پدرش اگر فرزند مالى نداشته باشد و پدر داراى مال باشد مطالبه اجرت کند، ولى اگر فرزند مالى نداشته باشد و پدر و جد اگر چه بالا بروند دستشان از مال خالى باشد، بر مادر است که مجاناً او را شیر بدهد، چه به مباشرت خودش یا با اجیر کردن مرضعه دیگر یا به غیر آن از راه‏ هاى حفظ بچه در صورتى که براى او ضرر نداشته باشد، و اجرت یا نفقه او بر مادرش است.

مادر در شیر دادن به فرزندش بر غیر مادر، اولویت دارد، در صورتى که متبرع باشد یا چیزى را طلب کند که غیر او آن را مطالبه مى‏ کند یا کمتر از آن مطالبه نماید.

اما اگر بیشتر مطالبه کند یا اجرت بخواهد و حال آن‏که زنى هست که تبرّعاً انجام مى‏ دهد، پدر حق دارد او را تسلیم به غیر مادر کند.

برچسب‌ها, , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.