تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۷
کد خبر: 50245
تعداد بازدید: 29 بازدید

سؤال:

رابطه با پسر نامحرم چه حکمی دارد؟  من یه دختری هستم که قبلا دوست پسر داشتم و خانوادم فهمیدن و گوشیمو ازم گرفتن دوباره بعداز یک سال بهم اعتماد کردن گو شیمو دادن من هم متاسفانه نتونستم . دوباره رفتم سراغ دوستی. خانوادم الان یه هفته ست که خواهرم فقط فهمیده گوشیمو نگرفته ولی دیگه آزادی چندانی ندارم ولی اون پسری که الان باهاش هستم خیلی دوست دارم نمیدونم باید چکار کنم؟

پاسخ:

باعرض سلام و احترام و تشکر از حسن اعتماد شما به مجموعه ما
شما فرمودین که قبلا به خاطر رابطه با یک پسر و مطلع شدن خانواده، انها گوشی شما را گرفتند ولی باز پس ازمدتی گوشی به شما دادند وباز به شما گوشی دادند و شما مجدد رابطه باپسری دیگر برقرار کردید والان خواهر شما فهمید وشما محدود هستید.

اما پاسخ شما:

با توجه به اینکه شما در سن نوجوانی هستید و دارای هیجانات سریع هستید و احساسات شما بر افکار و تصمیم‌گیریهای شما غالب هستند، باید در هنگام ارتباط و تصمیم گیری کمی احساسات خود را پس بزنید و عاقلانه تصمیم بگیرید که هم شما و هم خانواده اتان دچار آسیب نشوند.
شما با ارتباط اولیه خود و عدم اطلاع خانواده، موجب برهم خوردن اعتماد آنان نسبت به شما شده است. شما به جای آنکه به دنبال بهبود این اعتماد باشین، در خلاف جهت حرکت کردین و دوباره با جنس مخالف خود ارتباط برقرار کردین. اگر باز خانواده شما مطلع شوند ممکن است شما دچار محرومیتهای بیشتر شوید و همچنین با عصبانیت شدید والدین مواجه شوید.

اول اینکه:

نگران علاقه خود نسبت به آن پسر نباشید چرا که با تجربه گسترده ای که از مراجعین خود دارم به خوبی میدانم این یک احساس ساده است و به مرور زمان متوجه خواهید شد که صرفا یک رفتار کودکانه بوده و شاید خود راسرنش کنید و یا خود را مسخره کنید که چنین رفتاری داشته اید.

دوم اینکه:

اگر واقعا علاقه جدی بین شما شکل گرفته بهتر است در چارچوب خانواده ها باشد چرا که در صورتی که به آبروی شما لطمه ای وارد شود دیگر به راحتی قابل ترمیم نیست و چه بسا شما با فشار روانی شدیدی مواجه شوید وحتی ممکن است دچار افسردگی شوید.

سوم اینکه:

حتما برای ارتباط و زندگی کردن نیاز به مشاوره قبل از ازدواج دارید و بازهم تکرار میکنم نگذارید احساساتتان بر تصمیم صحیح شما اثرگذار باشد. یکی از نقاط ضعف دخترخانمها که البته با جهت دهی درست میتواند تبدیل به نقطه قوت شود، همین احساسی بودن آنهاست. با توجه به تجربه ای که دارم حواستان باشد اسیر احساسات زودگذر خود نشوید که بعدا چه بسا فرصتی برای جبران خسارت آن مباشد.

چهارم اینکه:

والدین قطعا خاطرخواه شما هستند وبیشتر از هرکسی دلسوز شما هستند. ممکن است در نوع رفتار و گفتار خود دچار زیاده روی شوند، اما عمل آنها را حمل بر دلسوزی و علاقه آنها به خودتان کنید و نگویید رفتار آنها ناشی از خودخواهی و اجبار آنهاست.

پنجم اینکه:

سعی کنید حتما به یک مشاور اسلامی مراجعه کنید. اگر ساکن کرج هستید مرکز مشاوره ما به صورت رایگان به شما مشاوره خواهند داد.

محمد هادی صالحی بهابادی (روانشناس خانواده)

رفتن به بالا