دعا برای رستگار شدن

چه دعایی برای رستگار شدن و خوشبختی وجود دارد؟

 

سؤال:

۱- میخواستم بدونم چه کارایی انجام بدیم تا هم تو این دنیا هم تو اون دنیا رستگار شیم؟؟
۲- راستش یه چندتا دعا میخواستم برای پیشرفت ودعا هایی که معجزه میکنن مثلاً یه چیزی گفتن بمون هر کس آیه آخر سوره فلان رو بخونه آخر شب و به موقع بخوابه برا نماز صبح بیداره…
از این جور دعا ها

پاسخ:

باسلام خدمت شما کاربر گرامی و عزیز

رستگاری در دنیا و آخرت در گرو عمل به دستورات الهی است. برنامه ای که مورد نظر قرآن کریم و معصومان علیهم السلام را باید سرلوحه قرار داد و آنچه لازم شمرده را انجام و از آنچه بازداشته شده، دوری کنیم تا به رستگاری برسیم. در آغاز قرآن کریم رستگاران حقیقی اینگونه معرفی شده اند:

«این کتاب راهنمای پرهیزکاران است، همان کسانی که به جهان غیب ایمان آرند و نماز به پا دارند و از آن چه روزی شان کردیم به فقیران انفاق کنند و اینان همان کسانی اند که به آنچه خدا به تو و به پیامبران پیش از تو فرستاد، ایمان دارند و آنها خود به عالم آخرت یقین کامل دارند، آنان از لطف پروردگار خویش به راه راست هستند و آنها به حقیقت رستگاران عالمند.»(۲تا۵/بقره)

در موارد دیگری خدای متعال تزکیه‌ی نفس را مایه‌ی رستگاری انسان بیان نموده است:

«حقا رستگاری یافت آن کسی که تزکیه‌ی نفس کرد و به ذکر نام خدا به نماز پرداخت.»(۱۴و۱۵/اعلی)

«هرکس نفس خود را از گناه پاک و منزّه سازد به یقین رستگار خواهد بود.»(۹شمس)

همانطور که ملاحظه می فرمایید، رستگاری در سایه‌ی ایمان به غیب، برپایی نماز، دستگیری از فقرا، ایمان به ما أنزل الله و آخرت بدست می آید و شرط لازمه‌ی آن تنزیه از گناه و تزکیه‌ی نفس می باشد.

رستگاری چیزی جز ترک تمام گناهان و انجام تمام واجبات الهی نیست. رستگار کسی است که خودش را بی اختیار در دریای پر تلاطم دنیا، درون کشتی اهل بیت معصومان علیهم السلام رها کرده و تحت هر شرایطی از آن پیاده نشود و ایمان داشته باشد که بالاخره در ساحل آرامش خواهد نشست.

در ماه مبارک رمضان زمانی که از رسول خدا صلی الله علیه و آله پرسیده شد، برترین اعمال چیست؟ در پاسخ شنیدند که «دوری از حرام های الهی!»

حضرت آیت الله بهجت در جواب سوالی فرمودند ترک گناه برای تمام عمر کافی و وافی است اگرچه هزار سال باشد. متن پرسش و پاسخ بدین شرح است:

سؤال: این جانب تصمیم دارم که به خداوند، قرب پیدا کنم و سیروسلوک داشته باشم، راه آن چیست؟

جواب: باسمه‌تعالی، چنانچه طالب، صادق باشد، «ترک معصیت»، کافی و وافی است برای تمام عمر، اگرچه هزار سال باشد.)

لذا توصیه ما به شما این است که زندگی خود را طبق دستورات دین تنظیم کنید و دستورات عملی دین همان است که در رساله های عملیه مراجع تقلید که نائبان عام امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف هستند، قرار دارد.

همواره با رساله مأنوس باشید و زندگی خود را مطابق شرع تنظیم کنید.

با دعا و توسل مأنوس باشید و همواره با حضرات معصومین(علیهم السلام) ارتباط بگیرید مخصوصا در ایام ماه رجب و شعبان و رمضان که در ابتدای این ایام هستیم، بهترین و پر مضمون ترین دعاها را از کتاب شریف مفاتیح الجنان بخوانید و لذت ببرید.

قرائت و تفکر در قرآن، نماز اول وقت، پرداخت حقوق مالی شرعی و … را فراموش نکنید.

نحوه صحیح برخورد با اطرافیان خود (پدر و مادر، همسر، فرزندان، فامیل، دوستان و….) را یاد بگیرید و به آن عمل کنید چرا که هر کدام حقی دارند و از مهمترین امور عاقبت به خیری انسان همین است.

اگر می توانید کتب اخلاقی ای که افراد اسلام شناس واقعی نوشته اند را مطالعه کنید. از جمله معراج السعاده، منازل الاخره و…

از جمله اذکار قرآنی ذکر یونسیه است که آن را نیز می توانید به زبان داشته باشید:

ذکر یونسیه یعنی گفتن:«لا إله الا أنت سبحانک إِنِّی کُنتُ مِنَ الظالمین» «هیچ خدایی جز تو نیست ، تو منزه هستی ومن از ستمکاران هستم.»

برای دانستن آثار و برکات ذکر یونسیه به چند حدیث ذیل توجه کنید:

۱-پیامبر گرامی(صلی الله علیه و آله):هر بیمار مسلمانی که این دعا را بخواند، اگر در آن بیماری (بهبودی نیافت و) مرد پاداش شهید به او داده می شود و اگر بهبودی یافت خوب شده در حالی که تمام گناهانش آمرزیده شده است.

۲-.رسول خدا (صلی الله علیه و آله):آیا به شما خبر دهم از دعایی که هرگاه غم و گرفتاری پیش آمد آن دعا را بخوانید گشایش حاصل شود؟ اصحاب گفتند:آری ای رسول خدا. آن حضرت فرمود: دعای یونس که طعمه ماهی شد: لا اله الا انت سبحانک إنّی کنت من الظالمین.

۳- امام صادق(علیه السلام):عجب دارم از کسی که غم زده است چطور این دعا را نمی خواند لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین چرا که خداوند به دنبال آن می فرماید:فاستبجنا له و نجیناه من الغم و کذلک ننجی المؤ منین (ما او را پــاسـخ دادیم و از غم نجات دادیم و این چنین مؤ منان را نجات می دهیم)

برچسب‌ها, ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.