پرسش و پاسخ اجوبه احکام,اهل بیت,پیشنهادی,گنجینه پاسخ ها,متفرقه نماز مسافر در کنار ضریح امام حسین علیه السلام

نماز مسافر در کنار ضریح امام حسین علیه السلام

نماز مسافر در کنار ضریح امام حسین علیه السلام

سوال:

چرا درکنار ضریح امام حسین نماز شکسته نیست
مرجع مکارم شیرزای

پاسخ:

باسلام خدمت شما کاربر گرامی

به فتوای آیت الله مکارم شیرازی در چهار مکان شریف نماز را هم می توان شکسته خواند و هم کامل و علت آن روایات وارده از معصومین (علیهم السلام) است که در ادامه برخی از روایات را برای شما نقل خواهیم کرد.

در چهار محل، مسافر مخیّر است نماز را تمام یا شکسته بخواند: «مسجد الحرام»، «مسجد پیغمبر اکرم صلی اللّه علیه و آله و سلم»، «مسجد کوفه» و «حرم حضرت سیّد الشّهداء علیه السلام».

و أفضل در این موارد، نماز تمام است و فرقی میان مسجد الحرام در عصر پیامبر صلی اللّه علیه و آله و سلم و ائمّه هدی علیهم السلام و اضافاتی که بعداً بر آن افزوده شده یا در آینده افزوده می شود نیست، هم چنین در مورد مسجد پیامبرصلی اللّه علیه و آله و سلم و کوفه و حرم حسینی علیه السلام.

رساله دوازده مرجع ص۷۵۳

برخی از روایات در این زمینه

حَدَّثَنِی مُحَمَّدُ بْنُ یَعْقُوبَ وَ جَمَاعَهُ مَشَایِخِی ره عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ یَحْیَى الْعَطَّارِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ الْحُسَیْنِ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ سِنَانٍ عَنْ حُذَیْفَهَ بْنِ مَنْصُورٍ قَالَ حَدَّثَنِی مَنْ سَمِعَ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع یَقُولُ تَتِمُّ الصَّلَاهُ فِی الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ وَ مَسْجِدِ الرَّسُولِ وَ مَسْجِدِ الْکُوفَهِ وَ حَرَمِ الْحُسَیْن

محمّد بن یعقوب و جماعتى از اساتیدم رحمه اللَّه علیهم، از محمّد بن یحیى عطّار، از محمّد بن الحسین، از محمّد بن سنان از حذیفه بن منصور، وى گفت:
کسى که حدیث را از حضرت ابا عبد اللَّه علیه السّلام شنیده برایم نقل کرد که آن حضرت فرمودند: نماز را در مسجد الحرام و مسجد الرّسول صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم و مسجد کوفه و حرم حضرت امام حسین علیه السّلام تمام بخوان.

روایت دوم

َ عَنْ أَبِی شِبْلٍ قَالَ قُلْتُ لِأَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع أَزُورُ قَبْرَ الْحُسَیْنِ ع قَالَ زُرِ الطَّیِّبَ وَ أَتِمَّ الصَّلَاهَ عِنْدَهُ قَالَ أَتِمَّ الصَّلَاهَ عِنْدَهُ قَالَ أَتِمَّ قُلْتُ فَإِنَّ بَعْضَ أَصْحَابِنَا یَرْوِی التَّقْصِیرَ قَالَ إِنَّمَا یَفْعَلُ ذَلِکَ الضَّعَفَهُ.

ابى شبل، وى گفت:
محضر مبارک امام صادق علیه السّلام عرض کردم: آیا به زیارت قبر مطهّر حضرت امام حسین علیه السّلام بروم؟
حضرت فرمودند:
زیارت کن قبر پاک و طیّب را و نمازت را آنجا تمام بخوان.
وى عرض کرد: آیا نمازم را آنجا تمام بخوانم؟

حضرت فرمودند: تمام بخوان.
وى مى‏گوید: عرضه داشتم: برخى از اصحاب ما روایت کرده ‏اند که نماز را باید شکسته خواند؟
حضرت فرمودند:
ضعفاء نمازشان را شکسته مى‏ خوانند.

کامل الزیارات-ترجمه ذهنى تهرانى، ص:۷۶۴

چهارشهر برتر دنیا

می‌دانیم که در دنیای اسلام این چهار شهر از برترین نقاط دنیا هستند، و نزد مسلمان جایگاه ویژه دارند.

مکه شهر توحید که بیت الله الحرام در آن است، مدینه شهر نبوّت که قبر پیامبر گرامی اسلام(ص) در آن قرار دارد، کوفه مرکز زمامداری و ولایت امیر المؤمنین(ع) است و در نهایت، کربلا که شهر امامت و شهادت است.

از طرفی، نماز ستون دین و از بزرگ‌ترین افعال عبادی است که خیر کثیری را نصیب نمازگزار می‌کند.

مسافر وقتی وارد این شهرها می‌شود، پس چه بهتر که از این سفرۀ گسترده به نحو احسن و اکمل استفاده کند. در همین راستا، اگر نمازهای خود را به‌ صورت تمام بخواند، قطعاً تعداد رکعات بیشتری خوانده و خداوند را بیشتر عبادت کرده است.

امام باقر(ع) در جواب نامه‌ی یکی از اصحابشان که دربارۀ اتمام نماز در حرمین پرسیده بود، می‌فرماید: «رسول خدا دوست داشت در حرمین بسیار نماز بخواند، شما هم به ایشان اقتدا کنید و زیاد نماز بخوانید و نمازهای خود را به‌ صورت تمام برپا دارید.

(کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، محقق و مصحح، غفاری، علی اکبر، آخوندی، محمد، ج ۴، ص ۵۲۴، دار الکتب الإسلامیه، تهران، چاپ چهارم، ۱۴۰۷ق.)

در روایت دیگری امام کاظم(ع) در جواب کسی که از اتمام یا قصر(شکسته) در حرمین پرسیده بود، فرمود: «اگر قصر بخوانی به وظیفه‌ات عمل کرده‌ای، ولی اگر تمام بخوانی خیری است که زیاد می‌شود».

(کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، محقق و مصحح، غفاری، علی اکبر، آخوندی، محمد، ج ۴، ص ۵۲۴، دار الکتب الإسلامیه، تهران، چاپ چهارم، ۱۴۰۷ق.)(۱)

موفق و مؤید باشید.

۱٫بخش آخر مطلب برگرفته از سایت اسلام کوئست می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.