پرسش و پاسخ اجوبه احکام,اعتقادات,اهل بیت,گنجینه پاسخ ها,متفرقه,مشاوره تسبیح حضرت زهرا و حضرت معصومه سلام الله علیها

تسبیح حضرت زهرا و حضرت معصومه سلام الله علیها

تسبیح حضرت زهرا و حضرت معصومه سلام الله علیها

چرا تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها با تسبیحاتی که در زیارت حضرت معصومه خوانده میشود در ترتیب الحمدلله و سبحان الله فرق دارد؟

تسبیح حضرت زهرا و حضرت معصومه سلام الله علیها

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

در کیفیت تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها اختلافی در احادیث است و مشهور تر آن است که ۳۴ مرتبه الله اکبر ۳۳ مرتبه الحمدالله و و ۳۳ مرتبه سبحان الله بگوییم و در بعضی از روایات سبحان الله قبل از الحمدالله وارد شده است، اما بعضی از علما بین این دو دسته از روایات جمع کرده اند به این نحو که بعد از نماز به طریق اول و قبل از خواب به طریق دوم عمل کرده اند‌.

فرق بین تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها و تسبیحات اول زیارت حضرت معصومه سلام الله علیها:

اما در مورد فرق بین تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها و تسلیحاتی که در اول زیارت حضرت معصومه سلام الله علیها وارد شده، چند نکته وجود دارد که به بیان آنها میپردازیم؛

۱. همانطور که اشاره شد در بعضی از روایات این دو تسبیحات دقیقا شبیه هم هستند و در هر دو بعد از الله اکبر سبحان الله و بعد الحمدالله آمده است و ترتیبشان با یک دیگر هیچ تفاوتی ندارد.

۲. میتوان گفت؛ تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها مخصوص به خود این بانوی والامقام و تسبیحاتی که در اول زیارت حضرت معصومه سلام الله علیها وارد شده خاص خود ایشان است.

که البته هر دو تسبیح از معصوم صادر شده‌اند اول از آن دو از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم برای حضرت زهرا سلام الله علیها و تسبیح دوم از امام رضا علیه السلام در زیارت خواهر بزرگوارشان وارد شده است.

۳. با توجه به نکته دوم که گفته شد چون از معصومین علیهم السلام روایاتی که به دلیل فرق این دو تسبیح معظمه اشاره داشته باشد به ما نرسیده لذا می توان گفت دلیل این فرق از اسراری است که فقط خداوند متعال و معصومین علیهم السلام آن را می‌دانند و ما از روی تعبد و اطاعت از فرامین الهی و فرامین معصومین علیهم سلام به این شکل عمل می کنیم.

مانند:

روزه ماه رمضان که یک ماه روزه گرفتن واجب است اما در روز عید فطر روزه گرفتن حرام می شود و اگر روزه بگیری مرتکب حرام شده ایم که دلیل وجوب روزه ماه رمضان و حرمت روزه در روز عید فطر بر ما پوشیده است و ما تعبدا به آن عمل می‌کنیم.

منابع:

مفاتیح الجنان (شیخ عباس قمی ره)

 

حجت الاسلام آدم

برچسب‌ها, , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.