تفاوت فرهنگی زن و شوهر

تفاوت فرهنگی زن و شوهر

سوال:

باسلام و خسته نباشید
من و همسرم ازدو دنیای متفاوت بافرهنگ و اعتقاد و رفتاروفکرمختلفیم
توجه به واجبات نداره
اهل بروز احساسات نیست
تنهاهدف دلمشغولیش کارشه و فراغتش بارفقا
وکمتربامن و دخترپنج سالم وقت میذاره اما انسان ذات پاکیه و ساده
احساس میکنم روابطمون بسردی کشیده شده و هرکی داره راه خودشو میره بااین اختلافات چه برخوردی کنم.ممنونم

پاسخ:

باعرض سلام و ادب و احترام و با تشکر از حسن اعتماد شما به مجموعه ما
شما فرمودین که همسرتان با شما از نظر فرهنگی و رفتاری و اعتقادی با شما کاملا متفادت است و توجهی به واجبات ندارد و درضمن بیشتر وقت خود را بادوستان میگذراند و وقت کمی را صرف شما و فرزندتان میکند.
پاسخ شما
در ابتدا کمک میگیرم از کلام خودتان که فرمودین انسان پاک و ساده ای هست که همین دو صفت میتواند در بسیاری از موارد به شما کمک کند.

در مورد اینکه انسان پاک و ساده ای هستند چند نکته را متذکر میشوم:

اولا:

جدای از اینکه این ویژگی یک صفت قابل تحسین است، همچنین میتواند عامل ثبات و پایداری زندگی شماباشد.

دوم:

باور غلط:

اینکه ممکن است همسر شما بخاطر همان تفاوت فرهنگی که شما فرمودید، نداند که باید بعد از ازدواج وقت بین خانواده و دوستان را مدیریت کند و اگرچه قطعا شما را دوست دارد اما بخاطر یکسری باورها نمیداند که باید احساسات خود را بروز دهد و به شما ابراز محبت و عشق و علاقه نماید. نه اینکه شما رادوست نداشته باشد، بلکه ممکن است بخاطر یک باور غلط که از جامعه یا خانواده خود گرفته، ممکن است تصور کند که ابراز علاقه باعث کسر شأن اوست و لذا از اینکار امتناع میکند. پس با توجه به اینکه ایشان انسان پاک و ساده ای هستند و قطعا پذیرش بالایی را خواهند داشت، نیاز خود به ابراز علاقه و وقت گذاشتن او برای خانواده، با او در میان بگذارید و حتی در این زمینه میتوانید به صورت حضوری با یک مشاور  خبره به صورت دونفره مشاوره بگیرید.

عدم امتناع از بیان احساسات:

هیچوقت از بیان احساسات و نظرات خود امتناع نکنید و با رعایت ادب و احترام و با کمال صراحت به ایشان بیان کنید. برای ایشان بیان کنید که هر یک از والدین باید روزانه حداقل نیم ساعت تا یک ساعت را به بازی با فرزند اختصاص دهند بدون اینکه فکر یا حواسشان جای دیگر باشد و فقط روی بازی تمرکز کنند.

سوم :

عدم سرکوب:

اینکه در رابطه با اعمال دینی سعی کنید از هرگونه اجبار، طعنه، تحقیر و سرکوب شخصیت ایشان، اعمال دینی خود را انجام دهید و به او بگوئید که چقدر خوب است باهم نماز بخوانیم یا دوست دارم باهم به مسجد برویم یا دوست دارم برایم قرآن بخوانی و صدایت را بشنوم.

تنها میتوانید از راه محبت و مشارکت گروهی او را وارد این برنامه مذهبی کنید.

چهارم:

اینکه فرمودید انسان ساده ای هستند که این ویژگی فوق العاده است چرا که اهل تکلف، سختگیری، آزار دادن به صورت عمدی نیستند بلکه رفتار ایشان ممکن است صرفا برخاسته از نوع فرهنگ ایشان باشد و دلالتی بر عمدی بودن یا تخریب شما ندارد. پس هیچوقت از رفتاری که باعث تخریب یا توهین یا شکست شأن ایشان باشد استفاده نکنید و همواره احترام ایشان را حفظ کنید و سعی کنید با لطافت زنانگی و با محبت و مهربانی با ایشان دغدغه های خود را مطرح کنید.

پنجم:

اینکه زمانی که ایشان خسته هست با ایشان مشاحره یا بگو ومگو نکنید وصرفا با کلمات محبت آمیز به ایشان بفهمانید که متوحه هستید و درک میکنید که ایشان خسته هست ولذا با آوردن یک میان وعده یا یک لیوان آب یا چای و یا آبمیوه به او انرژی دهید و از او بخواهید استراحت کند و در یک موقعیت مناسب باهم صحبت کنید.

سعی کنید غذاهایی که دوست دارد را یاد بگیرید و ایشان را شگفت زده کنید.

سعی کنید در هنگام بازی با کودک به صورت کاملا نامحسوس او را در جریان بازی قرار دهید مثلا توپ را پیش او بیندازید و از او بخواهید توپ را برگرداند و وقتی توپ را انداخت از او اتشکر کنید و به او بگوئید چقدر شما و دختران لذت میبرید اگر بابا هم در بازی ما شرکت کند.

در پایان از شما میخواهم که نگذارید زندگیتان رو به سردی برود و ویژگیهای مثبت همسر خود برجسته کنید و به آنها فکر کنید و به ویژگیهای منفی بها ندهید و یا برای رفع آنها از یک مشاور متخصص کمک بگیرید.
امیدوارم موفق و پیروز و کامروا باشید.

محمد هادی صالحی بهابادی(روانشناس خانواده)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.