پاداش نوجوان نماز خوان

سؤال:

پاداش نوجوانانی که نماز می خوانند در دنیا چیست؟

پاسخ:

باسلام خدمت شما کاربر گرامی

آثار نماز باید از دو جهت بررسی شود: جهت اول عواقب ترک کردن و سبک شمردن نماز در انسان است و جهت دیگر آثار نماز خواندن در انسان می باشد. که ما در این نوشته فقط به برخی از آثار آن هم آثار دنیوی اشاره می کنیم.

در روایتی از حضرت زهرا این چنین داریم:

در روایت آمده که سرور زنان، فاطمه، دختر سرور پیامبران- که درودهاى خداوند بر او و پدر و شوى و پسران اوصیاء او باد- از پدر بزرگوارش حضرت محمّد صلّى اللَّه علیه و آله پرسید: اى پدر جان! سزاى مردان و زنانى که نماز را سبک بشمارند، چیست؟ فرمود: اى فاطمه، هر کس چه مرد باشد و چه زن، نمازش را سبک بشمارد، خداوند او را به پانزده مصیبت گرفتار مى‏ نماید: شش چیز در سراى دنیا، و سه چیز هنگام مرگ، و سه چیز در قبرش، و سه چیز در قیامت هنگام بیرون آمدن از قبر.

مصیبتهایى که در دار دنیا بدان مبتلا مى‏گردد عبارتند از:

۱- خداوند، خیر و برکت را از عمر او برمى‏دارد.
۲- خداوند، خیر و برکت را از روزى‏اش برمى‏دارد.
۳- خداوند- عزّ و جلّ- نشانه صالحان را از چهره او محو مى‏فرماید.
۴- در برابر اعمالى که انجام داده پاداش داده نمى‏شود.
۵- دعاى او به سوى آسمان بالا نمى‏رود و مستجاب نمى‏گردد.
۶- هیچ بهره‏اى در دعاى بندگان شایسته خدا نداشته و مشمول دعاى آنان نخواهد بود.

و مصائبى که هنگام مرگ به او مى‏رسد بدین ترتیب است:

۱- با حالت خوارى و زبونى جان مى‏دهد.
۲- گرسنه مى‏میرد.
۳- تشنه جان مى‏سپارد، به گونه‏اى که اگر آب تمام رودخانه‏هاى دنیا را به او بدهند، سیراب نگشته و تشنگى‏اش برطرف نخواهد شد.
و مصیبتهایى که در قبرش بدان گرفتار مى‏گردد بدین قرار مى‏باشد:
۱- خداوند فرشته‏اى را بر او مى‏گمارد تا او را در قبر نگران و پریشان نموده و از جایش برکند.
۲- خداوند گور را بر او تنگ مى‏گرداند.
۳- قبرش تاریک مى‏شود.
و مصائبى که در روز قیامت، هنگام بیرون آمدن از قبر، بدان مبتلا مى‏شود، عبارت است از:
۱- خداوند فرشته‏اى را بر او مى‏گمارد تا در حالى که مردم به او مى‏نگرند، او را به رو بر زمین بکشد.
۲- سخت از او حساب مى‏کشند.
۳- خداوند هرگز نظر رحمت به او ننموده و از بدیها پاکیزه‏اش نمى‏گرداند، و براى او عذاب دردناکى خواهد بود.

ادب حضور، ص: ۶۰

در سوره مدثر داریم که بهشتیان از جهنمیانی می پرسند: چه چیزی شما را در دوزخ انداخت؟ آن ها در پاسخ اولین حرفی که می زنند این است:

قَالُوا لَمْ نَکُ مِنَ الْمُصَلِّینَ
میگویند: ما از نمازگزاران نبودیم،
سوره المدثر آیه ۴۳
هم چنین آیات و روایات دیگری نیز داریم که به سرنوشت کسانی که نماز نمی خوانند و یا نماز را سبک می شمارند اشاره کرده است.

 

و اما برخی از  آثار دنیوی و اخروی اهمیت دادن به نماز:

یاور مناسب در مشکلات

نماز یاوری مناسب برای انسان در شرایط های مختلف است چرا که او را به منبعی بی نهایت متصل می کند و خداوند متعال در قرآن چنین می فرماید:وَاسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاهِ وَإِنَّهَا لَکَبِیرَهٌ إِلَّا عَلَى الْخَاشِعِینَ
از صبر و نماز یاری جوئید؛ (و با استقامت و مهار هوسهای درونی و توجه به پروردگار ، نیرو بگیرید؛) و این کار، جز برای خاشعان، گران است
سوره البقره آیه ۴۵
یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاهِ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ
ای افرادی که ایمان آوردهاید از صبر (و استقامت) و نماز، کمک بگیرید (زیرا) خداوند با صابران است
سوره البقره آیه ۱۵۳
در کتاب کافی از امام صادق علیه السلام می خوانیم:
«کَانَ عَلِیٌّ علیه السلام إِذَا هَالَهُ شَیْ‏ءٌ فَزِعَ إِلَی الصَّلَاهِ ثُمَّ تَلَا هَذِهِ الْآیَهَ وَ اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاهِ؛  هر گاه امیر المؤمنین علیه السلام از بروز حادثه ناگواری در هراس می‏شد؛ به نماز و راز و نیاز با حق می‏ پرداخت. سپس این آیه را تلاوت می فرمود: وَ اسْتَعِینُوا بِالصَّبْرِ وَ الصَّلاهِ»

آرامش انسان

آیه شریفه می فرماید:
الَّذِینَ آمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِکْرِ اللَّهِ أَلَا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ
آنها کسانی هستند که ایمان آوردهاند، و دلهایشان به یاد خدا مطمئن (و آرام) است؛ آگاه باشید، تنها با یاد خدا دلها آرامش مییابد
سوره الرعد آیه ۲۸
تقریبا همه انسان های دنیا به دنبال آرامش می گردند و هر کدام آرامش را در چیزی می بینند و در جایی دنبال می کنند و این در حالی است که تنها راه آرامش دل ها یاد خداوند متعال است و بهترین یاد کردن ها همانی است که خود خداوند متعال دستور به آن داده است و بهترین یاد خدا نماز است.

مرتفع شدن خیلی از رذائل اخلاقی

إِنَّ الْإِنسَانَ خُلِقَ هَلُوعًا. إِذَا مَسَّهُ الشَّرُّ جَزُوعًا. وَإِذَا مَسَّهُ الْخَیْرُ مَنُوعًا. إِلَّا الْمُصَلِّینَ. الَّذِینَ هُمْ عَلَى صَلَاتِهِمْ دَائِمُونَ. وَالَّذِینَ فِی أَمْوَالِهِمْ حَقٌّ مَّعْلُومٌ. لِّلسَّائِلِ وَالْمَحْرُومِ. وَالَّذِینَ یُصَدِّقُونَ بِیَوْمِ الدِّینِ. وَالَّذِینَ هُم مِّنْ عَذَابِ رَبِّهِم مُّشْفِقُونَ. إِنَّ عَذَابَ رَبِّهِمْ غَیْرُ مَأْمُونٍ. وَالَّذِینَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ. إِلَّا عَلَى أَزْوَاجِهِمْ أَوْ مَا مَلَکَتْ أَیْمَانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَیْرُ مَلُومِینَ. فَمَنِ ابْتَغَى وَرَاء ذَلِکَ فَأُوْلَئِکَ هُمُ الْعَادُونَ. وَالَّذِینَ هُمْ لِأَمَانَاتِهِمْ وَعَهْدِهِمْ رَاعُونَ. وَالَّذِینَ هُم بِشَهَادَاتِهِمْ قَائِمُونَ. وَالَّذِینَ هُمْ عَلَى صَلَاتِهِمْ یُحَافِظُونَ. أُوْلَئِکَ فِی جَنَّاتٍ مُّکْرَمُونَ.
هر آینه آدمی را حریص و ناشکیبا آفریده اند. چون شری بدو رسد بیقراری کند. و چون مالی به دستش افتد بخل می ورزد. مگر نماز گزارندگان:آنان که به نماز مداومت می ورزند،و، آنان که در اموالشان حقی است معین،برای گدا و محروم و کسانی که روز قیامت را تصدیق می کنند،و کسانی که از عذاب پروردگارشان ترسانند،که از عذاب پروردگارشان در امان نتوانند بود،و کسانی که شرمگاه خویش نگه می دارند،مگر برای همسرانشان یا کنیزانشان، که در این حال ملامتی بر آنها نیستو آنان که جز این را بطلبند، متجاوزان هستندو کسانی که امانتها و، عهدهای خود را رعایت می کنند،و کسانی که شهادت خویش به حق ادا می کنند،و کسانی که بر نمازهاشان مواظبت دارند،اینان در بهشت، گرامی هستند.

(سوره مبارکه معارج)

قرار گرفن در رحمت الهی

امام صادق (ع ) : اذا قام المصلی  الی الصلاه ، نزلت علیه الرحمه من اعنان السماء الی  اعنان الارض و حفت به الملائکه و ناداه ملک لو یعلم هذاالمصلی ما فی الصلاه ما انفتل
هنگامی که انسان به نماز ایستاد، رحمت خدا ازآسمان بر او نازل می شود و ملائکه اطرافش را احاطه می کنند و فرشته ای می گوید: اگراین نمازگزار ارزش  نماز را می دانست هیچ گاه از نماز منصرف نمی شد.
( اصول کافی ، ج ۳، ص ۲۶۵ )
زاد و توشه مؤمن در دنیا و آخرت
پیامبر (ص ) : الصلاه زاد للمؤمن من الدنیا الی  الاخره
نماز زاد و توشه مؤمن در دنیا برای آخرت می باشد.
( تحریرالمواعظ العددیه ص۶۰۷ )
موجب اجابت دعا
پیامبر (ص ) : الصلاه اجابه للدعاء و قبول للاعمال
نمازموجب اجابت دعا و قبولی اعمال است .
( تحریرالمواعظ العددیه ص۶۰۷)
سلاح مؤمن
پیامبر (ص ) : الصلاه سلاح علی  الکافر
نماز سلاح مؤمن علیه کافراست .
( تحریرالمواعظ العددیه ص۶۰۷ )
 نماز و نزول رحمت

امام علی (ع ) : الصلوه تنزل الرحمه

نماز رحمت الهی را نازل می کند.

(تصنیف غرر ص۱۷۵)
رفع بلا به وسیله نماز گزار
امام صادق (ع ) :ان الله یدفع بمن یصلی  من شیعتنا عمن لا یصلی من شیعتنا و لو اجمعوا علی ترک الصلوه لهلکوا
همانا خداوندبه وسیله شیعیانی که نماز به جا می آورند، از شیعیان بی نماز (بلا) را دفع می کند،ولی  اگر همه تارک نماز بودند، هر آینه همه هلاک می شدند.
( کافی ج۲ ص۴۵۱)
نماز و برطرف شدن اندوه
امام صادق (ع ) : ما یمنع احدکم اذا دخل علیه غم من غموم الدنیا ان یتوضأ ثم یدخل المسجد فیرکع رکعتین یدعو الله فیهما، اما سمعت الله تعالی یقول : “واستعینوا بالصبر و الصلاه “
چه مانعی  دارد که چون یکی از شماغم و اندوهی از غمهای دنیا بر او درآمد، وضو بگیرد و به مسجد برود و دو رکعت نماز بخواند و برای  رفع  اندوه خود خدا را بخواند. مگر نشنیده ای که خدا می فرماید:”واستعینوا بالصبر و الصلاه “.
(بحار ج۶۶ ص۳۴۳)
حاجت خواستن بعد از نماز
عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ فَرَضَ عَلَیْکُمُ الصَّلَوَاتِ الْخَمْسَ فِی أَفْضَلِ السَّاعَاتِ فَعَلَیْکُمْ بِالدُّعَاءِ فِی أَدْبَارِ الصَّلَوَات
حمّاد بن عیسى از امام صادق (ع) نقل مى‏کند که فرمود، همانا خداوند بر شما پنج نماز واجب کرده که در بهترین ساعت‏هاست، پس بر شما باد دعا کردن بعد از نمازها.
افزایش رزق و روزی برای نماز شب خوان ها
نکته:
البته این نکته را باید یادآور شویم که برخی از این آثار و برکات برای نمازگزاران واقعی است که شرح حال آن ها در روایات بیان شده است و لیکن اصل محافظت و مداومت بر نماز آثار ویژه ای دارد تا جایی که روایت می فرماید:
وَ قَالَ الصَّادِقُ ع أَوَّلُ مَا یُحَاسَبُ بِهِ الْعَبْدُ عَلَى الصَّلَاهِ فَإِذَا قُبِلَتْ قُبِلَ مِنْهُ سَائِرُ عَمَلِهِ وَ إِذَا رُدَّتْ عَلَیْهِ رُدَّ عَلَیْهِ سَائِرُ عَمَلِه
امام صادق علیه السّلام فرمود: نخستین چیزى که در روز قیامت بنده براى آن مورد حسابکشى قرار میگیرد و بآن رسیدگى میکنند نماز است، اگر نماز پذیرفته شد سایر اعمالش نیز بتفضّل [از او] پذیرفته مى‏شود، و هر گاه نماز مقبول نیفتاد و به بنده باز گردانده شد باقى اعمالش نیز مردود و باز گردانده خواهد شد.
بی بهره از نماز
پیامبر (ص ) : من لم تنهه صلاته عن الفحشاء و المنکر لم تزده من الله الا بعدا
هر کس که نمازش او را از فحشاء و منکر باز ندارد، هیچ بهره ای از نماز جز دوری از خدا حاصل نکرده است .
(نهج الفصاحه ص۷۳۶)
اگر آثار اخروی نماز را هم خواستید می توانید مجددا با ما ارتباط بگیرید.
منبع: آیات و روایات شریفه و کمک از سایت nioc
موفق و موید باشید.
برچسب‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.