عقل، امید، قرآن، عمل

عقل، امید، قرآن، عمل

سلام

من هیچ اومیدی به زندگی ندارم بریدم، چه کار باید کنم؟

عقل، امید، قرآن، عمل

سلام علیکم

مقدمه

وضعیت روحی و روانی انسان به گونه ایست که اگر از سرمایه های درونی اش به شکل مؤثر و بالنده استفاده کند، هرگز به ناامیدی نخواهد رسید ولی اگر عوامل مختلفی که عمدتا در دست خود انسان است، مراقبت نشود موجب پرده پوشی این سرمایه ها درونی اش خواهد شد.

زمینه

در راستای کشف این سرمایه درونی تان خوب است که بدانید، میل و کشش خاصی از درون انسان، او را بی نهایت طلب نموده است! طبیعی است که یک انسان وقتی از درون می بینید و یا گرایش قلبی خودتان را احساس می کنید که آرمان ها و آرزوهایتان هیچ حدی ندارند، به حد کمی از آن به هیچ‌ وجهی بسنده نمی کند.

انسان های همچون شما که آرمان گرایی بیشتری دارند، حد و اندازه های کمی که پیشرفت می کنند را نمی بینند و دچار یأس و ناامیدی می شوند.

راه حل عقلی

این مقدمه‌ی کوتاه ولی پر مغز تصور شما را نسبت به خودتان کاملا بر عکس خواهد نمود که هرگز فکر نکنید که ناکار آمدی های شما از این ناشی می شود که شما هیچ ارزشی ندارید، بلکه ارزش مقام انسانیت…

اولا:به گرایش قلبی و درونی اش به خدای بی حد و بی همتاست

ثانیا: این گرایش کمک می کند که انسان همواره در صدد تغییر و تحول خود بر آید و خسته نشود.

پس اگر راهی را بیابید که بتواند این میل درونی شما را که تغییر دادنی نیست و همواره شما و هر انسان دیگری بی نهایت طلبی اش در هیچ شرایطی، از بین نمی رود، مطمئنا از این وضعیت روحی بیرون خواهید آمد.

هر دو ساحت عقل را تقویت کنید

به عقیده‌ی قرآن کریم، تنها راهی که این میل را تقویت می کند و انسان را در این مسیر فزاینده‌ی نشاط و بالندگی قرار می دهد، «دین» است. هر اندازه نقش دین در زندگی شخص پر رنگ تر و پر محتواتر باشد، از روحیه‌ی بالاتری برخوردار خواهید شد.

عقل انسان از دو ساحت برخوردار است؛ از ناحیه‌ی نظری به هستی و حقایق آفرینش می اندیشد و از ناحیه‌ی عملی نسبت به یک سلسله بایدها و نبایدهای رفتاری عکس العمل دارد و آنها را خوب یا بد می شمارد. دین در هر دو ناحیه به کمک عقل انسان آمده است تا آن سرمایه درونی عقل و یا قلب آدمی را تقویت نماید و او را به سعادت زندگی دنیا و آخرت سوق دهد.

با مطالعه عقل خود را مجهز کنید

مطمئن باشید که اگر مطالعات خوبی را برای شناخت بیشتر دین برنامه ریزی کنید و با اخلاص و بدون طمعی به آن عمل کنید، روز به روز امید و نشاط به زندگی شما باز خواهد گشت. مهمترین عاملِ این افسردگی و ناامیدی شما، عدم وابستگی به خداست و فراموش کردن اینکه یک حقیقتی در هستی وجود دارد که مهربان تر از هر شخصیت دیگری، به شماست.

تنها با تقویت این حس که پایگاه اصلی اش در درون شماست و نبض آن به دست خود شماست، می توانید از این حالت بیرون بیایید. راه آن هم انس بیشتر با معارف بلند قرآن کریم و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام است.

به آموزه های صحیح، خوب عمل کنیدنا

عمل درست و صحیح به دین نه تنها انسان را از درون مستحکم و استوار و با انگیزه می گرداند، از بیرون نیز توصیه های گوناگون اخلاقی و تربیتی دین کمک می کند تا انسان به موفقیت برسد.

مثلا در دین توصیه به نظم، مدیریت بخش های مختلف زندگی در روز، مراقبت از برقراری ارتباط با محیط و یا افراد آلوده، بیان حدود الهی در زمینه کسب و کار و تجارت، توجه دادن به حقوق مالی نسبت به محرومان، جلوگیری از ورود به ربا و اسراف و تجمل گرایی و … آشنایی و عمل به هر یک از این گزینه ها و بسیاری دیگر از توصیه ها و آموزه های دین، شما را از خطراتی که از آن ناحیه ممکن است، متوجه شما شود، در امان خواهد داشت.

موفق و پیروز باشید.

برچسب‌ها, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.