مشاجره در خانواده و تاثیرات آن

مشاجره در خانواده و تاثیرات آن

سوال

سلام من تو خانواده ای بزرگ شده ام که دائم پدر و مادر درحال مشاجره بایکدیگرند و من الان ازدواج کردم و این مسئله خیلی بهم ضربه وارد کرده و من حتی یه روز خوش باخانواده ام ندارم لطفا کمکم کنید. ممنون

پاسخ

باعرض سلام و ادب و احترام و باتشکر از حسن اعتماد شما به مجموعه ما
شما فرمودید که والدین شما دائما با هم مشاجره دارند و بخاطر همین شما تحت فشار هستید بخصوص بعد از ازدواجتان که وضعیت خانوادگی شما را بدتر کرده است.

مشاجره در خانواده و تاثیرات آن

اما پاسخ شما:

بزرگوار یکی از نکاتی که هر خانواده در ابتدای شکل گیری باید رعایت کند، مرزبندی بین خانواده هاست. یعنی شما با همسرتان می بایست از همان روز اول با کمال احترام و ادب، وضعیت خانوادگی خود را مستقل و متمایز از خانواده هایتان قرار می دادید.

توضیح مرزبندی

شما ممکن است بگوئید از نظر مالی شاید مجبور بودیم از آنها کمک بگیریم و …. .

شما باید این نکته را بدانید آنچه در مرزبندی مهم است آن است که شما تا میتوانید باید وابستگی روانی، عاطفی، مالی و خانوادگی را به کلی قطع کنید.

شما بایست با کمال احترام و ادب با والدین خود صحبت می کردید که در عین حالی که آنها را دوست دارید، اما می خواهید در زندگی خود مستقل عمل کنید.

در ابتدای ازدواج نیز باید به همسرتان این جریان را می گفتید و به صورت کاملا صادقانه با او در میان می گذاشتید که والدین من پرخاشگری دارند اما آنچه برایم مهم است این است که ما قرار است با هم یک زندگی شیرین و خوب را بسازیم.

همسرتان باید به این پذیرش برسد.

همچنین باید در رفت و آمد با والدین خود مدیریت داشته باشید و معمولا در هفته بیش از یکبار به دیدن آنها نروید آن هم به مدت یک الی دو ساعت و نهایتا سه ساعت. به والدین خود با احترام بگوئید همان گونه که شما دوست دارید ما را ببینید ما هم دوست داریم در کنار شما باشیم پس زمانی که اینجا میاییم بگذارید این مدت کوتاه با مهربانی در کنار هم باشیم.

اگر موثر نبود

همچنین اگر دیدید این راهکارها موثر نبود، به مرور زمان حداکثر دو یا سه هفته یکبار به آنها سر بزنید تا خانواده شما کمتر دچار آسیب شود. قطعا همسرتان نیز شما را درک میکند و به شما این حق را میدهد که در روابطتان مدیریت داشته باشید. سعی کنید مرز خانوادگی خود را به گونه ای محافظت کنید که اعضای خانه دچار آسیب روحی و روانی نشوند.

حتما در میزان تماس فرزندان خود با والدینتان مدیریت داشته باشید، چرا که قطعا بچه ها تاثیر بیشتری از پدربزرگ و مادربزرگ خود میگیرند و ممکن است از نظر اخلاقی دچار آسیب جدی شوند و تبعیت پذیری آنها از شما کاهش می یابد.

بزرگوار اصلا فکر خود را مشغول و درگیر والدین خود نکنید چون از یک طرف کارآیی شما در خانه پایین می آید و شما نیز در تعامل با همسر و فرزندان خود دچار مشکل جدی میشوید و دائما مضطرب و نگران خواهید بود.

از طرفی دیگر نیز شما به این راحتی قادر بر تغییر رفتار و اخلاق والدین خود نیستید مگر آنکه سالها با کمک یک روانشناس خبره آنهم با تمایل خودشان این امر میسر شود. پس شما وظیفه دارید روی زندگی خود تمرکز کنید و جوری زندگیتان را مدیریت کنید که خودتان دچار آشفتگی و پریشانی نشوید.

باز به طور خلاصه میگویم

صحبت با والدین در مورد زمانی که آنجا هستید آنهم با احترام
صحبت با همسرتان در مورد عشق خودتان به زندگی و علاقه تان به او و اخلاق والدین خود و اهمیت داشتن زندگی جدیدتان
مدیریت ارتباطات خود با والدینتان
مدیریت ارتباط فرزندانتان با والدینتان
درگیر نکردن فکر خود به رفتار والدینتان و تمرکز بر ارتباط داخل خانه خودتان

در پایان بهتر است برای آرامش بیشتر شما و کاهش تنش درونی شما بایک روانشناس خانواده مشاوره کنید.

محمد هادی صالحی بهابادی (روانشناس خانواده)

برچسب‌ها, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.