تفسیر اجمالی سوره حمد

تفسیر اجمالی سوره حمد

سؤال:

سلام توضیحی در مورد تفسیر سوره حمد؟

پاسخ:

باسلام خدمت شما کاربر گرامی

تفسیر اجمالی سوره حمد

پاسخ اجمالی:

سوره مبارکه حمد مشتمل بر معانی بلندی است؛از جمله آنها صفاتی از خداوندست که با ترتیب خاصی در اول این سوره ذکر شده اند و رابطه این صفات خداوند با بندگان است .
رابطه بین صفت مالک یوم الدین و طلب هدایت بر صراط مستقیم هم بر کسی پوشیده نیست یعنی کاملا واصح است برای رستگاری در روز قیامت نیازمند بودن در صراط مستقیم هستیم.

پاسخ تفصیلی:

سوره ی حمد را میتوان به چندین قسم تفسیر کرد:

اول:تفسیر به صورت کلی است که این سوره از دوبخش کلی تشکیل میشود یعنی ۴ آیه ی اول آن از خدا میگوید وصفات زیبایش را بیان میفرماید.صفاتی مانند رحمانیت،رحیمیت ،رب العالمین بودن،صاحب روز قیامت بودن.

وتاکید زیاد برمهربان بودبودن خداوند متعال است.هم رحمان اورده شده و هم رحیم و خود صفت ربّ یا همان پروردگار هم مهربانی را در بطنش دارد

رابطه بین صفت مالک یوم الدین و طلب هدایت بر صراط مستقیم هم بر کسی پوشیده نیست یعنی کاملا واضح است که برای رستگاری در روز قیامت نیازمند بودن در صراط مستقیم هستیم .

اما در بخش دوم این سوره که از ۴ آیه تشکیل میشود سخن از بنده است و درواقع این ایات متعلق به بندگان خداست که مشتمل بر یک ابراز بندگی در ایه ی(ایاک نعبد و ایاک نستعین) است

و سپس یک دعا که خدایا مارا به راه راست هدایت بفرما و در نهایت توضیح این دعا و توصیح صراط مستقیم است.

این فقط یک توصیح کلی از سوره ی حمد می باشد اما تفسیر جامع این سوره جز با ماهها مطالعه و تفکر حاصل نخواهد شد که ان هم مطمئنا کاملترین تفسیر نیست.

چون در مورد سوره ی مبارکه ی حمد رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: هرکس سوره حمد را قرائت کند خداوند به عدد خواندن تمام کتابهایی که از آسمان نازل شده به او ثواب و پاداش عنایت می فرماید.

ومن الله التوفیق

منابع:

تفسیر المیزان
تفسیر نور
اقتباسی از این دو کتاب
کلمات کلیدی:
سوره حمد ،صفات خداوند ، بندگان ، طلب هدایتکد کاربری نویسنده:
aghajani

برچسب‌ها, ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.