بانک

باسلام
سود گرفتن از بانک شخصی با رضایت صاحب بانک جایز است؟

آیا اونایی که از بانک شخصی سود می گیرند جایز است ؟سیستانی

پاسخ:

سلام به ما کاربر گرامی

در صورتی که پرداخت مبلغ بر اساس معامله ای باشد که به حسب موازین فقهی صحیح باشد و احتمال عمل به آن در حق بانکها داده شود اشکال ندارد و تصرف در کل سود های حاصله مجاز است مثل سائر معاملات مشروعی که با اموال دولتی صورت می گیرد.

نکته:

صرف رضایت صاحب بانک کافی نیست و باید وی پول شما را بر اساس یکی عقود شرعی به کار بگیرد. اگر وی اذعان کرد که پول سپرده گذاران طبق عقود شرعی به کار گرفته می شود و سود بر اساس آن پرداخت می گردد، می توان به سخن او اعتماد کرد و تفحس در جزئیات جایز نیست.
حضرت آیت‌الله‌العظمی امام خامنه‌ای زید عزه :
به‌طور کلی معاملات بانکی که بانکها بر اساس قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و مورد تأیید شورای محترم نگهبان انجام می دهند،اشکال ندارد و محکوم به صحّت‏ است و سود حاصل از بکارگیری سرمایه بر اساس یکی از عقود صحیحِ اسلامی، شرعاً حلال است.(۱)
ایت الله العظمی سیستانی زیدعزه:
بانکها و مؤسسات دولتى از نظر معظم له اموالشان مجهول المالک است و تصرف در آن با اجازه حاکم شرع جایز است بنا بر این در فرضى که سپرده گذار شرط سود نکند اگر سودى به او داده شود ، ایشان اجازه مى دهند که آن سود مجهول المالک را تملک کنند مشروط بر این که نصف سود را به فقراى متدین صدقه بدهند .
و اما سود بانکها و مؤسسات غیر دولتى را به هیچ عنوان نمى توان مالک شد ولى اگر انسان بداند که اصحاب سرمایه راضى به تصرف او در این مال اند هرچند شرعا مالک نباشد – که غالبا چنین است – مى تواند تصرف کند و اگر با ان چیزى خرید مالک مى شود.
و این در صورتى است که بانک با سپرده گذار معامله شرعى انجام ندهد ولی اگر معامله شرعى صحیح با رعایت شرایط باشد و احتمال بدهند که بانک طبق قرارداد با مبلغ سپرده معامله شرعى انجام مى دهد سود حلال است(۲)
موفق باشید
حجت الاسلام مرتضی جنابیان
(۱)احکام بانکها،اجوبه الاستفتائات س ۱۹۲۲
(۲)سایت ایت الله العظمی سیستانی زیدعزه

برچسب‌ها, , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.