تاریخ انتشار: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
کد خبر: 48506
تعداد بازدید: 234 بازدید

سؤال:

سلام.
لطفا کمکم کنید که برای ترک کردن خود ارضایی باید چیکار کنم چه دارویی بخورم من خیلی شهوتی هستم فقط تا ۲الی۳ روز میتونم جلو خودمو بگیرم ممنون میشم اگه راهنمایی کنین.باتشکر…
باسلام خدمت شما کاربر عزیز و گرامی
اولا ما در اینجا برای شما دعای ویژه می کنیم که در مبارزه با این عمل موفق باشید.
ثانیا مقاله زیر را از نرم افزار شبهات کلامی که تحت نظر آیت الله مکارم شیرازی است بخوانید و عمل کنید.

پاسخ اجمالی :

زیان های انحرافات جنسی هرگز قابل انکار نیست و گاه شکا لعتیاد به خود می گیرد. با این وجود راهکارهایی برای درمان استمناء وجود دارد از جمله:
۱- اجتناب از هرگونه تحریک.
۲- داشتن برنامه فشرده و تمام وقت به طوری که حتی یک لحظه بیکار نباشد.
۳-اهتمام به ورزش.
۴-جایگزین کردن عادت خوب به جای عادات بد.
۵-پرهیز از تنهایی.
۶- ازدواج در اولین فرصت.
۷-تقویت اراده.
۸-پرهیز کامل از معاشرت و همنشینی با افراد منحرف.
۹-تقویت بدن و رژیم غذائی کامل و سالم.
۱۰- استمداد از نیروی ایمان و توکل به خداوند.

 

پاسخ تفصیلی :

خطر و زیان انحرافات جنسی مخصوصاً «استمنا» MASTURBATION که گاهی به تناسب یک افسانه تاریخی «اونانیسم» نیز نامیده می شود. اگر چه غیر قابل انکار است، زیرا به زودی شکل «اعتیاد» به خود می گیرد، اعتیادی ریشه دار و کشنده تا آن جا که گاه در یک روز چندین بار دامان مرتکبین خود را آلوده می سازد، و حتّی طبق اعتراف صریح بعضی از مبتلایان گاهی کارشان به جایی می رسد که تنها با «تصوّر و فکر»! بدون هیچ گونه عمل دیگر مایع مخصوص از آنها دفع می گردد.
ولی از آن خطرناک تر یأس و نومیدی از مبارزه با این اعتیاد است، زیرا این نومیدی بزرگ ترین سدّ راه نجات مبتلایان خواهد شد و واکنش های فوق العاده نامطلوب روحی در آنها ایجاد خواهد کرد.
مبتلایان باید اطمینان کامل داشته باشند که اگر بخواهند می توانند در مبارزه با این عادت شوم پیروز گردند، و حتّی عمده آثار آن را از وجود خود برچینند، خواه دوران این مبارزه کوتاه یا طولانی باشد.
آنها هرگز نباید به خود تلقین کنند که این اعتیاد تا آخر عمر از آنها دست بردار نیست و یا آثار آن همچنان باقی خواهد ماند.
کسانی که از چنگال این عادات شوم نجات یافته اند باید قدر پاکی خود را بدانند، و در حفظ آن نهایت مراقبت را بنمایند، از هر گونه وسوسه شیطانی در این راه بپرهیزند، و به هیچ قیمتی سرنوشت خود را به دست افراد گمراه و معاشران منحرف نسپارند.
برای ترک این عمل، پس از امیدواری و اطمینان به پیروزی، تصمیمی آهنین و محکم و متّکی به ایمان و شخصیت و شرافت و وجدان لازم است.
تصمیمی راسخ و غیر قابل عدول.
حتّی اگر به عللی این تصمیم ده بار هم شکسته شد مجدداً، بلکه قاطع تر و راسخ تر باید تصمیم بگیرند و با همان امیدواری و ایمان تصمیم خود را تجدید کنند.
زیرا سرانجام آثار این تصمیم ها در ناخودآگاه آنها اثر گذارده و هنگامی که روی هم متراکم شد تأثیر خود را خواهد بخشید.
امّا مسلّماً و بدون تردید اگر این تصمیم شکسته نشود خیلی زودتر آثار این عادات شوم از روح و جسم آنها برچیده خواهد شد.
بدیهی است این گونه افراد اگر رابطه و پیوند نزدیکی با خدای خود برقرار سازند و با تمام ذرات وجود خود از ساحت مقدّس او استمداد جویند، و به لطف او امیدوار و دلگرم باشند در پرتو این ایمان مذهبی خیلی زودتر نتیجه خواهند گرفت.
اکنون که این مراحل پیموده شد باید امور زیر را دقیقاً به کار بندند.
ممکن است این امور در نظر بعضی ساده جلوه کند، ولی هنگام عمل روشن می شود که اثر معجزه آسایی دارد.

۱ـ اجتناب از هرگونه تحریک مصنوعی
اگر جوانان انتظار داشته باشند ناظر صحنه های هوس آلود (مثل فیلم های سکسی) باشند، و همه روز قسمت مهمی از وقت گران بهای خود را به مطالعه «رمان های عشقی» و تماشای «عکس های شهوت انگیز» مجلات فاسد و مبتذل بگذرانند، و در کوچه و خیابان با ولع تمام به چشم چرانی پرداخته، و با این همه باز هیچ گونه آلودگی پیدا نکنند سخت در اشتباهند.
این گونه «تحریکات مصنوعی» که هیچ گونه ضرورتی هم ندارد، مسیر فکر هر جوانی را از مسائل اصولی زندگی تغییر می دهد و به سوی مسائل جنسی، آن هم به صورت حاد و طغیانگر، می کشاند.
شب و روز، آنها را در یک حال اضطراب دائمی عصبی که آثار نامطلوب آن بر تمام وجود آنان سایه خواهد افکند نگه می دارد.
ادامه این تحریکات دائمی بهترین فصول زندگی – یعنی دوران جوانی – را بر باد می دهد و اعصاب جوانان را در هم می کوبد.
همه جوانان عزیز – مخصوصاً آنهایی که دارای پاره ای از عادت های غلط جنسی هستند – باید به شدت از این گونه امور بپرهیزند، از دیدن این فیلم ها، و مطالعه آن رمان ها و هر گونه چشم چرانی عمدی اجتناب ورزند، آرامش فکری خود را بی جهت بر هم نزنند، و اعصاب نیرومند خود را با هیجان های دائمی تضعیف نکنند.
برای موفقیت در این قسمت لازم است سرگرمی های سالم و مناسبی برای اوقات فراغت خود انتخاب نمایند و به کمک دوستان خود برنامه های صحیحی برای این اوقات تنظیم کنند.
این سرگرمی ها ممکن است:
ورزش های فردی و دسته جمعی
پیاده روی در هوای آزاد
مطالعه کتب سودمند و مفید
پرورش گل در منزل و به طور کلی کارهای کشاورزی،
کارهای دستی
جمع آوری اشعار
تهیه کلکسیون های عکس و تمبر و مانند اینها.
شرکت در انجمن های گوناگون و کنفرانسهای علمی یا اخلاقی، باشد.

۲- تهیه برنامه فشرده و تمام وقت
جوانان باید بطور حتم برای تمام شبانه روز خود برنامه تنظیم کنند به طوری که یک ساعت وقت بیکار و بدون برنامه نداشته باشند.
نمی گوییم مرتباً درس بخوانند یا کار کنند، بلکه می گوییم اگر تفریح یا ورزش هم دارند برنامه داشته باشند، و یک ساعت خالی از برنامه نباشد.
جوانان باید بدانند بزرگ ترین بدبختی برای یک جوان این است که وقت های خالی از هر گونه برنامه داشته باشد.
ممکن است جوانی بیکار باشد و جویای کار، امّا در عین حال برای شب و روز خود برنامه ای تهیه کند، اعم از مطالعه و تفریح و استراحت و مانند آن.
حتی اگر جوانان بتوانند برنامه روزانه خود را کمی بیش از مقدار وقتشان تنظیم کنند به طوری که فکر آنها حتی یک لحظه بیکار به معنای واقعی نباشد بهتر است، زیرا اشتغالات فراوان فکری، اثر عمیقی در انصراف فکر از آن عادات شوم دارد.
بسیار دیده شده که افراد معتاد به سیگار در روزهای تعطیلی چند برابر روزهایی که مشغول کار هستند سیگار می کشند، این تفاوت فاحش، اثر همان اشتغال فکر و اعصاب و بدن به کارهای مثبت و انصراف از کارهای بیهوده یا زیان آور در ایّام غیر تعطیلی است.
خلاصه افرادی که گرفتار اعتیادهای غلط جنسی هستند اگر برنامه مشغول کننده ای برای تمام وقت خود نداشته باشند به آسانی نمی توانند این عادت را از سر خود دور کنند، و تهیه چنین برنامه ای از مؤثرترین عوامل ترک اعتیاد است، و مطمئناً با تهیه چنین برنامه ای قسمت مهمی از مشکلات ترک این اعتیاد را پشت سر خواهند گذاشت.

۳- توجه مخصوص به ورزش
معروف است ورزشکاران نسبت به مسائل جنسی کم علاقه هستند، چون ورزش مقدار فراوانی از انرژی های بدنی و فکری آنها را به خود اختصاص می دهد و طبعاً از مسائل دیگر کم می کند.
به همین دلیل برای جلوگیری از تحریکات زیاد جنسی لازم است جوانان برنامه های وسیع و متنوع ورزشی انتخاب کنند.
مبتلایان به این عادت شوم غالباً افرادی گوشه گیر، منزوی کم تحرک و خمود هستند و همین گوشه گیری و انزوا و عدم تحرک وضع آنها را تشدید می کند، و اگر از این وضع به کلی در آیند و زندگی خود را با تحرک زیاد بیامیزند اثر عمیقی در بهبود حال آنها و ترک عادتشان خواهد بخشید.
این گونه افراد معمولا اعصاب ضعیف و ناتوانی دارند، و ورزش های متنوع و مناسب در تقویت اعصاب آنها فوق العاده مؤثّر است.
این افراد هر چه وقت اضافی و خالی از برنامه دارند باید به بازی های گوناگون ورزشی و یا پیاده روی در هوای آزاد تخصیص دهند تا هم سلامت از دست رفته خود را باز یابند و هم قسمتی از انرژی های جسمی و فکری آنها متوجه این قسمت گردد.
به همان اندازه که تحرّک و ورزش های فردی و دسته جمعی برای آنها مفید است، انزوا و به گوشه ای خزیدن و در فکر فرو رفتن برای این قبیل افراد سم مهلک است که باید به هر قیمتی شده از آن دوری گزینند.
این توصیه را فراموش نکنید و آثار معجزه آسای آن را ببینید، در روز آن قدر ورزش کنید که خسته شوید و شب هنگام به محض این که در بستر آرمیدید در خواب عمیقی فرو خواهید رفت و از شر بسیاری از خیالات و افکار مضر و کشنده که در این موقع به سراغ جوانان می آید در امان خواهید بود!

۴- باید عادتی جانشین عادتی گردد
روانشناسان می گویند: برای ترک یک عادت بد حتماً باید به سراغ عادت خوب رفت و آن را جانشین عادت بد نمود.
مثلا کسانی که عادت به قمار دارند، و با این که تمام زیان های آن را می بینند و حس می کنند، باز حاضر نیستند آن را ترک گویند، و به گفته خودشان وقت قمار که می رسد نمی فهمند چه نیرویی آنها را مانند یک اسیر و برده به سوی این عمل که عقل و وجدانشان آن را محکوم ساخته می کشاند؟!، چنین کسانی برای این که بر این عادات غلط پیروز شوند حتماً باید در همان ساعات، بازی صحیحی را (مانند یک مسابقه ورزشی سالم) جانشین بازی قمار کنند تا این عادت بد به اصطلاح از سر آنها بپرد.
و به عبارت دیگر انرژی خاصی که تحت تأثیر انگیزه عادت در آن حال تحریک می گردد به این سمت کشیده شود و مصرف گردد بدون این که هیچ گونه واکنش نامطلوبی داشته باشد (دقت کنید).
در مورد عادات بد جنسی باید درست در همان ساعاتی که انگیزه آن در مبتلایان تولید می شود به سراغ برنامه خاصی که برای چنین ساعتی از قبل پیش بینی کرده اند بروند، به سراغ مسابقه علمی، ورزشی، مسابقه هوش، مطالعه یک اثر جالب، یک ورزش مورد علاقه مانند کوهنوردی، اسب سواری و… این کار را آن قدر ادامه دهند که جانشین عادت بد سابق گردد.

۵- پرهیز مطلق از تنهائی
این گونه افراد باید حتماً و بدون هیچ گونه قید و شرط از تنها ماندن به شدت اجتناب کنند.
هرگز تنها نباشند; در خانه تنها نمانند، شب در اطاق تنها نخوابند، تنها برای مطالعه به نقاط خلوت نروند.
و به محض این که در محیطی احساس کردند تنها هستند از آن محیط بیرون بروند.
این گونه افراد مخصوصاً باید این نکته را فراموش نکنند که به مجرد این که نخستین تحریک را در خود حس می کنند بلافاصله برخیزند و سرگرم کار دیگری شوند. فراموش کردن این تذکر غالباً گران تمام می شود.
تنهایی، محیط کاملا مساعدی است برای پرورش میکرب این اعتیاد در فکر هر جوان، و تمام جوانانی که می خواهند خوشبخت و سالم و از خطرات عظیم استمنا در امان باشند باید از تنهایی بپرهیزند.
۶- ازدواج در نخستین فرصت
این افراد اگر امکاناتشان اجازه می دهد باید در نخستین فرصت ازدواج کنند حتی اگر امکانات آنها «تنها» برای انتخاب نامزد (البتّه نامزد مشروع که عقد شرعی آن اجرا شده باشد) فراهم است باید این فرصت را نیز از دست ندهند.
خلاصه ازدواج تأثیر قابل توجّهی در مبارزه با این انحراف جنسی دارد و در صورتی که دامنه توقّعات را کوتاه و تشریفات زاید و بیجا را از آن حذف کنند کاری است بسیار سهل و ساده و آسان، ولی متأسفانه یک سلسله اوهام و قیود غلط، دست و پای غالب طبقات را – اعم از تحصیل کرده و بی سواد – در این قسمت بسته است.
بعضی از جوانان معتاد از ازدواج وحشت دارند، ولی این وحشت کاملا بی اساس است زیرا با به کار بستن دستورها، هم ترک این اعتیاد آسان است و هم پیروزی در تمام مراحل ازدواج و زناشویی.

۷- تلقین و تقویت اراده
«تلقین» نیز در مبارزه با این عادت نقش مهمی را بازی می کند.
افراد معتاد باید مرتباً به خود تلقین کنند که به خوبی قادر هستند این عادت زشت را ترک گویند.
برای این که تلقین در آنها اثر قوی و سریع ببخشد آن طور که یکی از اطبای روانشناس دکتر «ویکتور پوشه فرانسوی» می گوید: – باید تلقین را به صورت زیر چندین روز پشت سر هم ادامه دهند – همه روز در محل آرامی که چیزی فکر آنها را به خود مشغول نسازد، فکر خود را متمرکز ساخته و با کلمات شمرده و محکم این جمله را تکرار کنند: «من به خوبی قادر هستم این عادت بد را از خود دور کنم، من قادرم»! تکرار این تلقین ساده اثر عجیبی در تقویت روحیه و ترک این عادت و هر عادت بدی دارد. (می توانید آزمایش کنید).
علاوه بر این باید برای تقویّت اراده از مطالعه کتاب های روانی که برای تحکیم و رشد شخصیت و تقویت اراده نوشته شده است غفلت نورزند، و همه معتادانی که موفق به ترک این عادت بد و سایر اعتیادهای ناپسند شده اند اعتراف دارند – نخستین گام در این راه «اراده و تصمیم» است.

۸- پرهیز کامل از معاشرت و همنشینی با افراد منحرف و مبتلا به این عادت بد
یکی از راههای درمان پرهیز کامل از همنشینی با افراد مبتلا به این عادت است؛ در همه اوقات مخصوصاً دوران مبارزه، باید به طور مطلق از این افراد دوری جست، همان طور که از مبتلایان به «وبا» فرار می کنند. علاوه بر این باید زیان ها و عواقب دردناک و مرگبار این عمل را هرگز از خاطر خود دور ندارند و هرگز گوش به سخنان وسوسه انگیز این و آن ندهند.
نقش معاشران بد و فاسد در ابتلای به این انحراف، و ادامه آن، بسیار عجیب است آنها برای این که کمتر احساس گناه و بدبختی کنند سعی دارند افراد دیگری را نیز مبتلا سازند و به سرنوشت غم انگیز خود گرفتار نمایند، لذا همواره می کوشند با سخنان وسوسه انگیز این عمل شوم و زشت را لذت بخش و کم ضرر جلوه دهند، ولی جوانان بیدار هرگز در دام وسوسه های شیطانی آنها نمی افتند.

۹- تقویت بدن و رژیم غذائی
داشتن یک رژیم غذایی کامل و سالم که موجب تقویت عمومی بدن گردد نیز در مبارزه با این عادت که در بسیاری از مواقع از ضعف اعصاب سرچشمه می گیرد و یا خود عامل ضعف اعصاب است تأثیر قابل توجّهی دارد.
استحمام با آب سرد (البتّه در مواقعی که وضع هوا اجازه می دهد) و سپس ماساژ دادن بدن با حوله نیز کمک مؤثری به این گونه افراد می تواند بنماید.
همچنین این گونه افراد باید به شدت از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان که عامل مؤثّری برای تحریک مصنوعی است بپرهیزند، این گونه لباس ها اصولا برای همه جوانان زیان بخش و حتی گاهی خطرناک است هم به نمو و رشد طبیعی جسم آنها صدمه می زند و هم وسوسه انگیز و تحریک آمیز است.

۱۰- استمداد از نیروی ایمان و عقائد مذهبی
نیروی ایمان و عقیده مذهبی می تواند بزرگ ترین کمک را به این مبتلایان کند و آنها را به زودی از چنگال این عادت بد نجات بخشد.
این گونه افراد هرگز نباید خود را یک فرد نفرین شده و مطرود درگاه خداوند بدانند. بلکه باید به لطف خداوند بزرگ کاملا امیدوار باشند و هنگام نماز و پس از نماز که سر به سجده گذاشته و با آفریننده مهربان و بخشنده خود راز و نیاز می کنند با تمام دل و جان و با تمام ذرات وجود خویش از او بخواهند که آنها را در ترک این عادت زشت یاری کند و از چنگال آن برهاند و مطمئناً هرگاه با جان و دل به او توجّه نمایند، لطف خداوند مهربان به یاری آنها خواهد شتافت و در این مبارزه حیاتی پیروز خواهند شد.
و نیز باید در همه جا و در همه حال او را حاضر و ناظر بدانند و هرگز به خود اجازه ندهند در پیشگاه مقدّس او دست به چنین کار خلافی بزنند.
ما اطمینان کامل داریم اگر مبتلایان دستورهای بالا را دقیقاً فقط برای یک ماه به کار بندند از شر این انحراف رهایی خواهند یافت. (۱)

پی نوشت :

(۱). گرد آوری از کتاب: مشکلات جنسی جوانان‏،آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی، نسل جوان‏، قم‏، ۱۳۸۰ ه. ش‏ ، ص ۱۶۰.

رفتن به بالا