تاریخ انتشار: ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
کد خبر: 48717
تعداد بازدید: 231 بازدید

سؤال:

سلام چگونه از تهمت دزدی که به ما می زنند تبرعه شویم؟

 

جواب:

سلام و عرض ادب

کسی که با فضای اخلاقی اسلام آگاه است، سعی بر این دارد که هیچ گاه خود را در موضع تهمت قرار ندهد. در فرمایش معروفی از معصومان رسیده است که «خود را از جایگاه های تهمت حفظ کنید»
از سوی دیگر همه می دانیم که در آموزه های اخلاقی اسلام، «همه ما مأمور به انجام وظیفه ایم نه نتیجه»(امام خمینی(ره)) لذا در انجام وظیفه نباید هیچ بیم و هراسی از نظر و دیدگاه مردم داشته باشیم و مسؤولیت را به نحو احسن انجام دهیم.
قطعا معلوم است که منظور از این رفتار اخلاقی هرگز به این معنا نیست که ما هر چیز را با یک دلیل واهی برای خود واجب و وظیفه بدانیم و بدون توجه به نگاه و نظر مردم، خود را در معرض تهمت قرار دهیم.
شما خودتان را برانداز کنید که آیا به جهت انجام مسوؤلیت به شما تهمت می زنند مثلا شما برای اینکه کسی متوجه نشود که از چه راهی پول در می آورید تا نیازهای اولیه زن و بچه تان را برآورده کنید، شغلی را انتخاب کرده اید که به جهت آبرویی علاقه مند نیستید که دیگران متوجه شوند! نگران نباشید دیر یا زود خدای متعال به شما عزّتی در دنیا خواهد داد که ثمرات آن را نیز در آخرت بدست خواهید آورد.
لکن اگر شما واقعا کارهای مشکوکی انجام می دهید و در مقابل دیدگان مردم مراعات برخی از رفتارهای متعارف اجتماعی را نیز ندارید. مثلا دست اندازی به مال مردم می کنید و یا بدون رعایت حلال و حرام مال مردم را می خورید و یا وارد در حریم خصوصی دیگران می شوید. مراقب باشید که خدای قهّار شما را به حال خودتان واگذار نکرده باشد تا هر کاری را بدون بیم و حساب آوردن اینکه «عالم محضر خداست» انجام دهید و نظر مردم را نیز هیچ به شمار آورید.
از این نکته نیز نباید غافل شد که ممکن است شما در گذشته سابقه‌ی سوئی را از خود به جای گذارده باشید و به این زودی نباید توقع داشته باشید که آن پرونده مختومه به حساب آید. یکی از جلوه های محکمه‌ی الهی و عذاب دنیوی همین است که باید شرم و خجلت از نگاه مردم را تحمل کنید تا به عذاب بس دردناک قیامت مبتلا نشوید.
البته در تعالمیم اولیای دین آمده است که « کسی که رابطه‌ی خود و خدایش را اصلاح کند، خدا رابطه‌ی او با مردم را اصلاح خواهد کرد.» به این سخن ایمان داشته باشید و با باور به این که خدای متعال همه کاره‌ی جهان هستی است به امید بهبود شرایط و دیدگاه های دیگران بنشینید.

نکته مهم:

در صورتی که شما واقعا مظلومانه در معرض تهمت هستید بهتر است رفتار خود را صادقه به  اطرافیان خود نشان دهید و برای مدتی هم که شده آشکارا رفتار کنید.

البته این توصیه به معنی این نیست که حریم خصوصی شما در معرض دیگران قرار گیرد.

 

موفق و پیروز و سربلند باشید.

 

رفتن به بالا