تاریخ انتشار: ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷
کد خبر: 50661
تعداد بازدید: 242 بازدید

سلام علیکم
در روایت آمده که حضرت زهرا سلام الله علیها از نابینا هم رو می‌گرفت
پس چطور بعد از رحلت پدرشان آنقدر بلند گریه میکردندکه مردم به امیرالمؤمنین علیه السلام گفتند بگو یا شب گریه کند یا روز…

سلام بر کاربر برگزیده‌ی گرامی و تشکر از دقت شما

مقدمه

تحلیل رفتارهای انسانی بدون در نظر گرفتن شرایط و قرائن پیرامونی آن، امری ناصحیح و نامعقول تلقی می شود. به عنوان مثال رفتار محبت آمیز در شرایطی امری لازم و معقول و در شرایطی دیگر غیر ضروری و نامعقول می باشد.

بنابراین باید دید که چنین رفتارهایی متفاوتی از حضرات معصومان علیهم السلام در چه شرایطی صورت گرفته تا بتوانیم وجه و جهت آن را دریابیم.

بیان مسأله

البته برای تکمیل سؤال شما می گوییم که منظور شما اینست که چرا از حضرت زهرا سلام الله علیها نقل شده است که فرموده اند: «بهترین چیز برای زنان این است که مردی را نبینند و مردان نیز آنان را نبینند» در حالی که ایشان خود را در معرض نامحرمان قرار داده است و در جای جای مختلف حضور پیدا نموده است؟

پاسخ اول

اولین پاسخی که می توان به این پرسش داد، اینست که در شرایط دفاع از دین، بر همه اعم از زن و بچه نیز لازم است که وارد صحنه شوند و از خود عکس العمل نشان دهند. بعد از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله عده ای از مردم برای خلافت خلیفه‌ی اول، بیعت جمع می نمودند که به منزل امیر المؤمنین علیه السلام آمدند تا از ایشان نیز بیعت بگیرند.

حضرت زهرا سلام الله علیها ولی خود را امام علی علیه السلام می دانست و از نارضایتی ایشان برای بیعت باخبر بود. از این رو تلاش خود را نمود و خود را در معرض دید افرادی که به منزل هجوم آورده بودند، قرار داد و حتی مقاومت نمود و حتی سیلی خورد و حتی با صدای بلند در مسجد مقابل مردم گریه نمود تا اینکه خشم و غضب خود را نمایان سازد و رسالت خود را در این برهه‌ی حساس به انجام برساند.

پاسخ دوم

پاسخ دیگری که می توان به این پرسش داد، اینست که بر فرض دفاع از دین را هم در این میان دخیل ندانیم و فرا دینی به این موضوع نگاه کنیم، عقل انسان حکم می کند که به جهت وجود تفاوت های فیزیکی بدن زن و مرد، مراعاتی از سوی زنان که دارای جذابیت های ویژه ای هستند، در مقابل مردان انجام شود.

پاکیزگی زنان و به ویژه معطر بودن آنان در محیط منزل یکی از ویژگی های مطلوبی است که در آموزه های دینی بر آن تأکید شده است. از این رو عطر وجودی یک زن هر چند که از وسایل خوشبو کننده نیز استفاده ننموده باشد، بر مردان مخفی نیست و حضرت زهرا سلام الله علیها برای جلوگیری از مفاسدی که ممکن است حتی برای نابینا در این میان رخ دهد، خود را در پوشش مخصوص زنان قرار داده اند.

معصومان را از بروز رفتارهای عادی استثنا نباید کرد

از سوی دیگر بلند بودن صدای گریه‌ی زن به عنوان یک امر طبیعی ناپسند نیست بلکه داغ از دست دادن یگانه گل سر سبد آفرینش آن چنان غم و اندوه را برای چنین دختری که أم ابیها نام نهاده شده، ایجاد نموده بود که توان کنترل صدای ناشی از این گریه از سوی ایشان گرفته شده بود. این نشانه‌ی اوج محبت و سوختن در فراغ یک عزیز آسمانی است که اگر غیر این می بود، جای تعجّب بود.

بنابراین از نگاه انسانی و حتی اجتماعی نیز گریه‌ی ایشان یک امر عادی و غیر قابل هضم نمی باشد چه رسد که این ضایعه با از دست رفتن تلاش های شبانه روزی رسول خدا صلی الله علیه و آله همراه بوده که بر عمق این مصیبت افزوده و گریه های ایشان را تشدید و مضاعف نموده است.

موفق و پیروز باشید.

رفتن به بالا