پرسش و پاسخ اجوبه خانواده,گنجینه پاسخ ها,متفرقه,مشاوره چه کنیم از ظاهر همسر خودمان خوشمان بیاید؟

چه کنیم از ظاهر همسر خودمان خوشمان بیاید؟

سؤال:

 

سلام چه کار کنیم از ظاهر همسر خود راضی باشیم؟

جواب:

 

سلام و عرض ادب
۱- ظاهر زیبا یکی از معیارهایی است که در ابتدای اقدام به امر ازدواج باید مورد توجه قرار گیرد. باید اعتراف کرد که زیبایی ابعاد مختلفی دارد و در هر شخصی یک یا دو جهت از آن وجود دارد؛ مثلا زیبایی در گفتار، رفتارهای ظاهری و باطنی و آداب اجتماعی و نظم و انضباط و موارد دیگر، هر یک در شکل گیری شخصیت فرد مورد نظر تأثیر گذار است. اما زیبایی در صورت و سیمای شخص گرچه نباید  به عنوان تنها معیار ازدواج قرار گیرد لکن باید فردی را برای زندگی انتخاب کرد که سیمای آن در دل بنشیند.
۲- البته بعد از شکل گیری ازدواج باید مراقب بود تا حس تنوّع طلبی گریبان گیر انسان نشود و الا مطمئن باشید که اگر با زیباترین زن دنیا نیز ازدواج کنید و مراقبت لازم را نسبت به این حس از خود به خرج ندهید، از چنین همسری نیز دل خواهید کند. اینجا مناسب است که به حدیثی که جابر بن عبد الله از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم نقل نموده اند، اشاره کنیم:
«هر کس به جهت مال و ثروت زن، با او ازدواج کند، خدا او را به خود واگذار خواهد نمود و هر کس به جهت زیبایی زن، با او ازدواج کند، در آن زن امور ناپسندی را خواهد دید و هر کس با زنی به جهت دیانتش ازدواج کند، خدا مال و زیبایی را برای او جمع می کند.»(وسائل الشیعه: ج‏۲۰ ص۵۱)
۳- دقت کنید که آمار از هم پاشیدن زندگی ها این حدیث نورانی را تأیید می کند؛ چرا که معیار بیشتر ازدواج ها پول و یا زیبایی است. ممکن است کسی در این دنیا با پول همسرش به مال و نوایی برسد ولی عامل اصلی طلاق توجّه بیش از حد به مسأله زیبایی است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نیز در این سخن، سبب تنفر و کراهت میان زن و شوهر را همین مسأله معرفی نموده است.
۴- در ضمن به یاد داشته باشید که برای اینکه نگاه عاقلانه ای در زمینه‌ی ظاهر و سیمای همسرتان داشته باشید، در بسیاری از لحظات این ضرب المثل را با خود مرور کنید که «دست بالای دست بسیار است.» این ضرب المثل که منشأ قرآنی نیز دارد و چه بسا از آیه‌ی ۷۶ سوره‌ی مبارکه‌ی یوسف الهام گرفته شده باشد، شما را کمک می کند که در مقابل تصاویر زیبای دیگری که قرار می گیرید، خودداری کنید و دچار وادادگی نشوید.
۵- همیشه به یاد داشته باشید که خدای متعال فرصتی را با ازدواج در اختیار شما قرار داد تا بتوانید به خوبی های ظاهر و درون همسرتان آگاه شوید. این نکات مثبت را همواره با خود مرور کنید تا در مواجه با صورت های زیبا دچار کمبود تحلیل و ضعف عقلانی نشوید. در این مواقع با خود بگویید که «از کجا معلوم است که این زنی که صورت زیبایی دارد، فلان ویژگی مثبت و فلان کمال اخلاقی را که در زن من وجود دارد را داشته باشد.» خدا را به جهت این ویژگی ها شاکر باشید تا هوس دیگران بر شما غلبه نکند.
۶- توصیه آخر اینست که همه ما موظفیم که نسبت به چشم و دل حتی بعد از ازدواج مواظبت کنیم. چه بسیاری از افرادی که قبل از ازدواج در مراعات نگاه حرام و جلوگیری از چشم چرانی تبحّر یافته بودند و خدا به آنها قلبی سالم عنایت فرموده بود لکن بعد از ازدواج به جهت مراعات نکردن نکاتی که گفته شد، به ضعف و ناتوانی در قوه‌ی شهوت و غضب دچار شدند و زندگی و ایمان خود را پایمال نمودند. از این رو حفظ چشم و دل بعد از تشکیل زندگی به مجاهدت و تلاش های بیشتری نیازمند است.
امید است که همگی بتوانیم با رعایت چنین نکاتی، زندگی سرشار از مهر و محبت و صفا و صمیمت و عشق به بار آوریم.
برچسب‌ها, , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.