پرسش و پاسخ اجوبه امامت,اهل بیت,گنجینه پاسخ ها چرا اجداد پیامبر مسیحی نبوده اند ؟

چرا اجداد پیامبر مسیحی نبوده اند ؟

چرا اجداد پیامبر مسیحی نبوده اند ؟

پاسخ اجمالی:

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام خدمت سؤال کننده محترم
به طور دقیق نمی توان گفت که اجداد پیامبر اسلام بر دین حنیف حضرت ابراهیم علیه السلام بوده اند بلکه چون موحد بوده اند خداوند آن ها را با این دین معرفی می نماید.

پاسخ تفصیلی:

دقیقا نمی‌توان گفت که اجداد رسول خدا از دین ابراهیم (ع) پیروی می نموده‌اند، اگرچه معروف و مشهور آن است که آنان بر دین حضرت ابراهیم بودند.
مطابق مدارک و اخبارى که از پیشوایان ما به ما رسیده است، پدران و اجداد پیغمبر(صلى الله علیه وآله) همه موحّد و یکتاپرست بوده اند و منظور از پیروى از آیین ابراهیم(علیه السلام) هم همین است؛ زیرا ابراهیم(علیه السلام) یکى از قهرمانان بزرگ توحید و مبارزه کنندگان با بت پرستى و شرک بوده است و مجاهدت هاى این پیغمبر بزرگ در راه خداوند یگانه و بر انداختن آیین بت پرستى و شرک معروف است و لذا گاهى قرآن، ما مسلمانان را با این که داراى دین مقدّس اسلام هستیم ملّت ابراهیم و پیرو آیین ابراهیم مى نامد که منظور همان توحیدخالص است.

در عین حال درباره اینکه اجداد رسول خدا از دین ابراهیم پیروی می‌نموده‌اند، دو علت و دو احتمال وجود دارد:

1. دین یهود و مسیح (ع) دین جهان‌شمول نبوده و تنها برای بنی‌اسرائیل بوده است . تا بعثت پیامبر هیچ‌گونه حرکت و ترویج جهانی برای آن دو گزارش نشده است؛ حال اینکه دین ابراهیم جهان‌شمول بوده است.

در قرآن هفتاد بار به صراحت نام آن حضرت یاد شده است. همچنین در قرآن آیات متعدد وجود دارد. مبنی بر اینکه حضرت ابراهیم نه نصرانی نه یهودی بلکه بر دین حنیف می‌باشد. در این جا به برخی از آیات اشاره می شود:

1- آیه 67 سوره آل عمران: مَا کَانَ إِبْرَاهِیمُ یَهُودِیًّا وَلاَ نَصْرَانِیًّا وَلَکِن کَانَ حَنِیفًا مُّسْلِمًا وَمَا کَانَ مِنَ الْمُشْرِکِینَ ؛ ابراهیم نه یهودى بود و نه نصرانى، بلکه حق‏گرایى فرمانبردار بود، و از مشرکان نبود.

2- آیه 95 سوره آل عمران: قُلْ صَدَقَ اللّهُ فَاتَّبِعُواْ مِلَّةَ إِبْرَاهِیمَ حَنِیفًا وَمَا کَانَ مِنَ الْمُشْرِکِینَ ؛ بگو: «خدا راست گفت. پس، از آیین ابراهیم که حق‏گرا بود و از مشرکان نبود، پیروى کنید.».

3- آیه 123 سوره نحل: ثُمَّ أَوْحَیْنَا إِلَیْکَ أَنِ اتَّبِعْ مِلَّةَ إِبْرَاهِیمَ حَنِیفًا وَمَا کَانَ مِنَ الْمُشْرِکِینَ ؛ سپس به تو وحى کردیم که: «از آیین ابراهیم حق‏ گرا پیروى کن، [چرا که‏] او از مشرکان نبود.».

4- آیه 78 سوره حج: وَجَاهِدُوا فِی اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ هُوَ اجْتَبَاکُمْ وَمَا جَعَلَ عَلَیْکُمْ فِی الدِّینِ مِنْ حَرَجٍ مِّلَّةَ أَبِیکُمْ إِبْرَاهِیمَ هُوَ سَمَّاکُمُ الْمُسْلِمینَ مِن قَبْلُ وَفِی هَذَا لِیَکُونَ الرَّسُولُ شَهِیدًا عَلَیْکُمْ وَتَکُونُوا شُهَدَاء عَلَى النَّاسِ فَأَقِیمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّکَاةَ وَاعْتَصِمُوا بِاللَّهِ هُوَ مَوْلَاکُمْ فَنِعْمَ الْمَوْلَى وَنِعْمَ النَّصِیرُ ؛
در راه خدا چنان که حق جهاد [در راه‏] اوست جهاد کنید. اوست که شما را [براى خود] برگزیده و در دین بر شما سختى قرار نداده است. آیین پدرتان ابراهیم [نیز چنین بوده است‏] او بود که قبلًا شما را مسلمان نامید. در این [قرآن نیز همین مطلب آمده است‏] تا این پیامبر بر شما گواه باشد و شما بر مردم گواه باشید. پس نماز را برپا دارید و زکات بدهید و به پناه خدا روید. او مولاى شماست .چه نیکو مولایى و چه نیکو یاورى.

از این آیات دو مطلب استفاده می شود:
یکی اینکه که خداوند در این آیه حضرت ابراهیم را پدر تمام موحدان تاریخ معرفی می‌نماید.
دو: دین حضرت ابراهیم جهانی است و از دیگران نیز خواسته شده است که از دین ابراهیم پیروی نمایند. بر این اساس پیروی اجداد رسول خدا ازدین ابراهم مشکل ایجاد نمی کند.

2.احتمال دوم : در محیطی که اجداد رسول خدا زندگی می‌نمودند، دین حضرت عیسی (ع) به صورت شفاف معرفی نشده بود . جذابیت‌های لازم را نداشت. به این دلیل بود که برخی مفاهیم آن تحریف شده بود و یا اینکه از این دین چندان تبلیغ نشده بود؛ این در حالی است که دین ابراهیم به طور شفاف معرفی و مفاهیم آن دچار تحریف نشده یا کمتر دچار این مشکل شده بود؛افکار عمومی قریش دین ابراهیم را بیش تر پذیرفته و این دین از معروفیت و شهرت بیش تری برخوردار بود و آن را دین حق می دانستند، به این دلیل اجداد پیامبر پیرو دین حضرت ابراهیم بودند.

در رابطه با احتمال دوم نظر آیت الله مکارم شیرازی اینچنین می باشد که ایشان می فرمایند:
تنها آیینى که در محیط حجاز و در میان عرب ها معروف بود و پیرو داشت، همان آیین ابراهیم(علیه السلام) بوده است؛ و برخى از سنن ابراهیم، حتّى درمیان بت پرستان شایع بود و در زبان عرب به آیین ابراهیم، دین حنیف مى گفتند؛ آیین یهود و مسیح کمتر به خاک حجاز نفوذ کرده بود و فقط در مدینه و خیبر و مرزهاى یمن، گروهى کلیمى و مسیحى زندگى مى کردند، روى این قراین مى توان گفت که نیاکان پیامبر پیرو آیین ابراهیم تنها آیینى که در محیط حجاز و در میان عرب ها معروف بود و پیرو داشت، همان آیین ابراهیم(علیه السلام) بوده است؛

و برخى از سنن ابراهیم، حتّى درمیان بت پرستان شایع بود و در زبان عرب به آیین ابراهیم، دین حنیف مى گفتند؛ آیین یهود و مسیح کمتر به خاک حجاز نفوذ کرده بود و فقط در مدینه و خیبر و مرزهاى یمن، گروهى کلیمى و مسیحى زندگى مى کردند، روى این قراین مى توان گفت که نیاکان پیامبر پیرو آیین ابراهیم بوده اند.

منابع:

پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله مکارم شیرازی
فروغ ابدیت،جعفر سبحانی،ص 79 به بعدمرکز انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی، 1370.

کلمات کلیدی:
مسیح، یهود، حنیف، ابراهیم، اجداد

پاسخگو:
حجت الاسلام غیاثوند

برچسب‌ها, , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.