پرسش و پاسخ اجوبه امامت,اهل بیت,گنجینه پاسخ ها کتاب مصحف حضرت زهرا سلام الله علیها چیست ؟

کتاب مصحف حضرت زهرا سلام الله علیها چیست ؟

کتاب مصحف حضرت زهرا سلام الله علیها چیست ؟

پاسخ اجمالی:
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام خدمت سؤال کننده محترم
یکی از کتاب هایی که مربوط به حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها می باشد مصحف فاطمه است که به صورت امانت نزد اهل بیت می باشد .

پاسخ تفصیلی:
کتاب شریف مصحف حضرت فاطمه سلام الله علیها که در یک جلد جمع آوری گردیده یکی از مهمترین میراث حدیثی باقی مانده از حضرت زهرا می باشد، این مصحف در کوتاه مدت پس از رحلت پیامبر به واسطه ملائکه از جانب پروردگار بر حضرت فاطمه خوانده شده است .

ویژگی های مصحف :

۱- چگونگی تدوین : حماد بن عثمان می گوید : از امام صادق علیه السلام شنیدم که می فرمود : زنادقه در سال ۱۲۸ ظاهر خواهند شد و من این سخن را از مصحف فاطمه می گویم پرسیدم : مصحف فاطمه چیست ؟ فرمود : زمانیکه خداوند پیامبر را قبض روح فرمود، چنان غم و اندوهی از وفات ایشان بر فاطمه وارد شد که کسی غیر از خدا از شدت حزن او آگاه نیست، پس خداوند متعال ملکی را نزد فاطمه فرستاد تا تسلی بخش غم هایش باشد و بر او حدیث بخواند پس امام علی علیه السلام آن چه را که از ملک می شنید می نوشت تا آن که مصحف، نگاشته و تدوین شد . ۱

۲- محتوای مصحف : مصحف حاوی اخبار، حوادث و رخداد های غیبی مرتبط با پیامبر و خاندان و ذریه آن حضرت تا روز قیامات می باشد . جالب توجه این که در مصحف فاطمه سلام الله علیها هیچ کلامی از قرآن و احکام شرعی (حلال و حرام ) نیامده است .

۳- ودیعه امامت : این کتاب یکی از منابع علم ائمه، به صورت امانت نزد آنان نگهداری می شده و میراث امامت شمرده می شود .

۴- حجم مصحف : امام صادق علیه السلام در پاسخ به سؤال ابوبصیر در مورد حجم مصحف می فرماید : مصحف فاطمه سلام الله علیها سه برابر قرآن شماست . ۲

منابع:

۱و۲-اصول کافی
تاریخ حدیث شیعه(۱) نویسنده : سید محمد کاظم طباطبایی

کلمات کلیدی:
مصحف ، میراث ، حوادث ، احکام شرعی ، حزن

پاسخگو:
حجت الاسلام غیاثوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.