فضیلت تلاوت آیت الکرسى

سؤال:

سلام. تلاوت آیة الکرسی چه فضیلتی دارد؟(فضیلت تلاوت آیت الکرسی)

پاسخ اجمالی :

باسلام
روایات زیادی در فضیلت این آیه شریفه در کتب علمای شیعه و اهل سنت نقل شده است.  در اهمیت و فضیلت این آیه همین بس که علی(ع) از پیامبر(ص) نقل کرده است که پیامبر(ص) فرمود: «سَیِّدُ الْقُرْآنِ الْبَقَرَةُ وَ سَیِّدُ الْبَقَرَةِ آیَةُ الْکُرْسی.  یا عَلِیُّ! اِنَّ فِیْها لَخَمْسِیْنَ کَلِمَةً، فِی کُلِّ کَلِمَة خَمْسُونَ بَرَکَةً»؛  (برگزیده قرآن سوره بقره و برگزیده بقره آیة الکرسی است، در آن پنجاه کلمه است و در هر کلمه ای پنجاه برکت است).

پاسخ تفصیلی:

در اهمیت و فضیلت این آیه، همین بس که از پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه وآله) نقل شده: از «اُبَیّ بن کعب» سؤال کرد: کدام آیه برترین آیه کتاب اللّه است؟  عرض کرد: «اَللّهُ لا اِلهَ اِلاّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومِ». پیامبر(صلی الله علیه وآله) دست بر سینه او زد و فرمود: (دانش بر تو گوارا باد، سوگند به کسی که جان محمّد(صلی الله علیه وآله) در دست او است این آیه دارای زبان و دو لب است که در پایه عرش الهی تسبیح و تقدیس خدا می گوید).(۱)

در حدیث دیگری از علی(علیه السلام) از پیامبر(صلی الله علیه وآله) می خوانیم که فرمود: «سَیِّدُ الْقُرْآنِ الْبَقَرَةُ وَ سَیِّدُ الْبَقَرَةِ آیَةُ الْکُرْسی. یا عَلِیُّ! اِنَّ فِیْها لَخَمْسِیْنَ کَلِمَةً، فِی کُلِّ کَلِمَة خَمْسُونَ بَرَکَةً»؛ (برگزیده قرآن سوره بقره و برگزیده بقره آیة الکرسی است، در آن پنجاه کلمه است و در هر کلمه ای پنجاه برکت است).(۲)

و در حدیث دیگری از امام باقر(علیه السلام) آمده است: (هر کس آیة الکرسی را یک بار بخواند، خداوند هزار امر ناخوشایند از امور ناخوشایند دنیا، و هزار امر ناخوشایند از امور ناخوشایند آخرت را از او بر طرف می کند که آسان ترین ناخوشایند دنیا: فقر، و آسان ترین ناخوشایند آخرت: عذاب قبر است).(۳)

روایات در فضیلت این آیه شریفه بسیار زیاد است و در کتب علمای شیعه و اهل سنت نقل شده است(۴)، ما این بحث را با دو حدیث دیگر از رسول اللّه(صلی الله علیه وآله) پایان می دهیم؛ فرمود: «أُعْطِیتُ آیَةَ الْکُرْسِیِّ مِنْ کَنْز تَحْتِ الْعَرْشِ وَ لَمْ یُؤْتَها نَبِیٌّ کانَ قَبْلِی»؛ (آیة الکرسی از گنجی زیر عرش الهی به من داده شده است و به هیچ پیامبری قبل از من داده نشده).(۵)

در حدیث دیگری آمده است: دو برادر به حضور پیامبر(صلی الله علیه وآله) رسیده، عرض کردند: برای تجارت به «شام» می رویم، به ما تعلیم فرما چه بگوییم (تا از شرّ اشرار مصون بمانیم)؟ فرمود: هنگامی که به منزلگاهی رسیدید و نماز عشا را خواندید، موقعی که یکی از شما در بستر قرار می گیرد، تسبیح فاطمه زهراء(علیها السلام) بگوید و سپس آیة الکرسی بخواند، «فَإِنَّهُ مَحْفُوظٌ مِنْ کُلِّ شَیْء حَتّی یُصْبِح»؛ (مسلماً او از همه چیز تا صبح در امان خواهد بود). سپس در ذیل این حدیث آمده است: در یکی از منزلگاه ها دزدان قصد هجوم به آنها را داشتند اما هر چه تلاش کردند موفق نشدند.(۶)

به یقین، این همه اهمیت که به آیة الکرسی داده شده است به خاطر محتوای مهم و برجسته آن است.(۷)

پی نوشت :

(۱). «مستدرک»، جلد ۴، صفحه ۳۳۷ (چاپ آل البیت) ـ «مجمع البیان»، ذیل آیه مورد بحث ـ تفسیر «قرطبی»، جلد ۳، صفحه ۲۶۸، ذیل آیه مورد بحث (دار احیاء التراث العربی، ۱۴۰۵ هـ ق).

(۲). «مجمع البیان»، ذیل آیه مورد بحث ـ «مستدرک»، جلد ۴، صفحات ۳۳۶ و ۳۳۷، حدیث ۴۸۲۵ ـ ۲۷ (چاپ آل البیت).

(۳). «مجمع البیان»، جلد ۱ و ۲، صفحات ۳۶۰ و ۳۶۱ (جلد ۲، صفحه ۱۵۷، مؤسسة الاعلمی للمطبوعات، ۱۴۱۵ هـ ق)، ذیل آیه مورد بحث ـ «وسائل الشیعه»، جلد ۱۱، صفحه ۳۹۶ (چاپ آل البیت) ـ «مستدرک»، جلد ۴، صفحه ۳۳۷، حدیث ۴۸۲۷ ـ ۲۹ (چاپ آل البیت) ـ «بحار الانوار»، جلد ۸۹، صفحات ۲۶۲ و ۲۶۷.

(۴). می توانید به «بحار الانوار»، جلد ۸۹، صفحات ۲۶۲ به بعد، باب ۳۰: «فضائل سورة یذکر فیها البقرة و آیة الکرسی و…» مراجعه فرمائید.

(۵). تفسیر «برهان»، جلد ۱، صفحه ۲۴۵ ـ «بحار الانوار»، جلد ۸۹، صفحه ۲۶۴، و جلد ۸۳، صفحه ۱۲۶ ـ «امالی شیخ طوسی»، صفحه ۵۰۸.

(۶). «بحار الانوار»، جلد ۷۳، صفحات ۲۴۶ و ۲۵۲، و جلد ۸۹، صفحه ۲۶۶ (با تلخیص) ـ «وسائل الشیعه»، جلد ۱۱، صفحه ۳۹۵ (آل البیت) ـ «محاسن برقی»، جلد ۲، صفحه ۳۶۸ (دار الکتب الاسلامیة، ۱۳۷۱ هـ ق).

(۷). گرد آوری از کتاب: تفسیر نمونه، آیت الله العظمی مکارم شیرازی، دار الکتب الإسلامیه، تهران، ۱۳۸۷، چاپ چهل و هفتم، ج ۲، ص ۳۰۵.

منبع:اپلیکیشن شبهات کلامی

برچسب‌ها, , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.