تعزیه خوانی در مساجد

سلام
در شهرستانها جدیدا داخل مسجد تعزیه خوانی(شبیه خوانی) می کنند و عده ای راضی نیستند؛ چون می گویند که کسب درآمد می کنند و یک نوع تئاتر بازی می کنند، حالا ماندم که به مردم چه جوابی بدهم؟

سلام

انجام مراسم تعزیه و یا شبیه خوانی، یکی از شکل های بزرگداشت حوادث بزرگ تاریخی به شمار می آمده است که قالبهای امروزی آن نظیر تئاتر و فیلم و سریال، شکل قدیمی آن را تا حدودی کم رنگ نموده است. البته هنوز نیز همانگونه که فرمودید در برخی از مناطق کشور تعزیه خوانی، مخاطبان زیادی را به خود جلب می کند و حتی اجتماع بزرگ عاشورا در آنجا، همین برگزاری مراسم تعزیه و یا شبیه خوانی است.

مردمانی که از این جریان رضایت ندارند، عمدتا با اشخاص اجرا کننده‌ی تعزیه مشکل دارند والا هیچ کس یاد و خاطره رشادت ها و دلاوری های اهل بیت علیهم السلام را بی اهمیت نمی داند. بنابراین اگر تلاش شود تا در این مراسمات از افراد وجیه و با آبرو که همچون گذشته برای درآمدزایی تعزیه نمی‌خوانند، استفاده شود، چنین مشکلاتی نیز کمتر خواهد شد.

البته انجام این جریان در مسجد هم اگر باعث هتک حرمت مسجد نشود مثل نجس و یا آلوده کردن مسجد به خودی خود اشکالی ندارد.

استفتاء از سایت آیت الله مکارم

برگزاری مراسم شبیه خوانی در مسجد مناسب نیست و با جایگاه مسجد منافات دارد ولی در حسینیه، چنانچه مراسم مزبور، خالی از هرگونه خلاف شرع باشد مانعی ندارد.(۱)

(۱)استفتاء اختصاصی اجوبه از سایت معظم له

برچسب‌ها,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.